GeriDünya KKTC’ye sınırdan ithal kuş gribi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC’ye sınırdan ithal kuş gribi

KKTC’ye sınırdan ithal kuş gribi
refid:3866439 ilişkili resim dosyası

KKTC Başbakanı Soyer, ölü bulunan iki kanatlı hayvanda kuş gribi saptandığını, bu kuşların da Rumlara ait Ahna Gölü’nde yuvalandığını söyledi. Soyer, "Rumlar hiçbir önlem almıyor. Yaban kuşları boyunlarında Türk ve Yunan bayrağı taşımıyor. İşbirliği çağrımızı tekrarlıyorum" dedi.

KKTC’de bir sınır köyünde 2 hafta önce ölü bulunan iki kanatlı hayvanda kuş gribi olduğu ortaya çıktı. KKTC’de geniş çaplı önlemler alınırken, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Rum yönetiminin işbirliği yapmadığını ve hastalıklı göçmen kuşların Rumlara ait Ahna Gölü’nde yuvalandığını açıkladı.

KKTC’de iki hafta önce köylüler ölü göçmen kuşları buldu. Bir tavuk ve bir hindinin de ölmesi üzerine yetkililer alarma geçti. Köy ve çevresi hemen karantina altına alındı ve tüm kümes hayvanları imha edildi. Sağlık taramasında insanlarda bir hastalık tespit edilmedi. KKTC hükümeti hemen ölü hayvanlardan alınan örnekleri İngiltere ve Türkiye’ye tahlile gönderdi.

KAYNAK RUMLARDA

Soyer
İngiltere’ye gönderilen örneklerde kuş gribi bulunması üzerine önceki akşam bir basın toplantısı düzenleyerek Rum yönetimine işbirliği çağrısını tekrarladı. Soyer, ölü bulunan göçmen kuşların Rum kesiminde kalan Ahna Gölü’nde yuvalandığını belirterek, "Biz her türlü önlemi alıyoruz. Rumlar, kuş gribinin bulunduğu aşikar olan Ahna Gölü’nde hiçbir önlem almıyor. Yaban kuşları boyunlarında Türk ve Yunan bayrağı taşımıyor. İşbirliği çağrımızı tekrarlıyorum" dedi.

PANİĞE GEREK YOK

Rum Tarım Bakanı Timis Eftimiu ise paniğe gerek olmadığını, KKTC’de gönderilen tek örnekten başka kuş gribi vakasına rastlanmadığını, KKTC’den kümes hayvanlarının geçişine yönelik kısıtlamaların devam edeceğini ve kontrollerin sıkılaştırılacağını açıkladı. Rum bakan, sınırların kapatılmasına yönelik bir önlem almayacaklarına da sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle