GeriDünya KKTC Rumlara muhtaç kaldı
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    1
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

KKTC Rumlara muhtaç kaldı

KKTC Rumlara muhtaç kaldı
refid:3815509 ilişkili resim dosyası

KKTC en büyük santralındakı arıza nedeniyle elektriksiz kalınca Rumlar’dan ’insaniyet namına’ elektrik istedi. Rum Lider Papadopulos ise ’Orası bizim parçamız’ diyerek talebi onayladı. KKTC, 15 gün Rum elektriğiyle yaşayacak.

KKTC yıllardır süren elektrik sıkıntısına çare üretemeyince Kıbrıs Rum yönetimine muhtaç kaldı. KKTC, en büyük elektrik santralında meydana gelen arıza nedeniyle önceki akşam karanlığa gömüldü ve hükümet Papadopulos yönetiminden acil yardım istemek zorunda kaldı. Rum lider, ’Bizim ülkemizin bir parçasıdır’ gerekçesini öne sürerek hemen elektrik verilmesi emrini verdi. Ve KKTC dün sabahtan itibaren Rum elektriği ile aydınlanmaya başladı.

KKTC’ye elektrik sağlayan 2 santraldan en büyüğü Teknecik’te geçen hafta meydana gelen arıza krizin habercisi oldu. Santralda önceki gün meydana gelen ikinci arıza tesisin tamamen devre dışı kalmasına neden oldu. Yetkililer santraldeki onarım çalışmalarının 15 gün süreceğini açıkladı. Türk şirketi AKSA’nın kurduğu ikinci santral Kalecik’ten sağlanan elektrik ise kısıtlı bir bölgeye elektrik sağlayabiliyor.

ORASI BİZİM PARÇAMIZ

Ülke karanlığa gömülünce KKTC hükümeti önceki akşam olağanüstü toplanarak Rumlardan yardım istedi. Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Rum siyasi parti liderlerini telefonla arayarak, ’Durum insanidir, hastanelerde elektrik ihtiyacı var’ diyerek Rum liderleri ikna etti. Talep Rum lider Tasos Papadopulos’a iletildi ve Rum lider, ’Kuzey Kıbrıs bizim bir parçamızdır, hemen elektrik sağlayın’ talimatını verdi.

Rum teknisyenler, Rumların Vasiliko elektrik santrali ile KKTC’nin Güzelyurt bölgesindeki elektrik hatlarını dün sabaha karşı bağlayarak günlük 80 megavat elektrik vermeye başladı. Kıbrıslı Türklerin 1974 yılından sonra yaklaşık 10 yıl aldığı Rum elektriğinden dolayı 320 milyon dolar borcu olduğuna dikkat çeken Rum medyası, Kıbrıslı Türklere yurtdışı satış fiyatıyla değil perakende satış fiyatı üzerinden fatura gönderileceğini belirtti.

KKTC’deki elektrik krizinin temelinde, fiyatların tüketiciye çok ucuz yansıtılması ve sürekli af çıkarılması yatıyor. Türkiye geçen yıl elektrik kaybına neden olan altyapının yenilenmesi için 23 milyon YTL, bu yıl da bu miktara 10 milyon YTL ekleyerek sadece bir yılda 33 milyon YTL yardım yaptı. Ancak KKTC hükümetlerinin oy kaygısıyla elektriği çok ucuz tutması ve hatta ödenmeyen faturalara da sürekli af çıkararak halkı ’bedava’ elektrik tüketimine yönlendirmesi krizin asıl nedeni olarak gösteriliyor.

Türkiye’nin yaptığı yardımları koordine eden yetkililerin verdiği bilgilere göre, tamamı Türkiye tarafından yapılan Teknecik santralinde meydana gelen arızanın ardından ortaya çıkan krizin birinci sorumlusu siyasi popülizm. KKTC’de art arda gelen seçimler, Annan planı referandumu gibi siyasi gelişmeler elektrik alt yapı yatırımlarının gecikmesine neden oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle