GeriDünya KKTC masada onurlu davranacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC masada onurlu davranacak

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Vehbi Zeki Serter, 2002 yılının onurlu ve barışçı bir çözüm yılı olmasını içten dilediklerini belirterek, Türk tarafının masaya teslimiyet sendromuyla oturmayacağını bildirdi.

Serter, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda, 11 Eylül`de ABD`de meydana gelen terörist saldrıların, demokrasi temelleri güçlendirilmiş yeni bir dünya düzeni yaratılması çabalarına ivme kazandırdığına işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının bu yeni sürece içtenlikle ve heyecanla katkı koymakta olduğunu kaydetti. 

 ``Bunun en güzel örneği, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerin Türk tarafının inisiyatifiyle başlatılmış olmasıdır`` diyen Serter, Kıbrıs sorununa siyasi çözüm arayışlarının bu yeni boyutunun, Kıbrıs Türk tarafı açısından 2002 yılına damgasını vuracak en önemli olay olduğunu belirtti. 

  Serter, mesajında, ``İçten dileğimiz ve çabamız, 2002`nin hakkaniyete dayalı, kalıcı, onurlu ve barışçı çözümün yılı olmasıdır``dedi.  

  ``Çözümsüzlüğün acısını en fazla çeken ve büyük haksızlıkların hedefi olan Kıbrıs Türk tarafının, bu nedenle siyasal çözümü içtenlikle isteyen taraf olduğunu`` belirten Serter, ``ancak `çözüm olsun da nasıl isterse olsun` mantığının itibar edilecek bir yaklaşım olmadığını`` kaydetti. Serter, ``Türk tarafının masaya teslimiyet sendromuyla değil, haklarını tescil ettirecek ve Kıbrıs`a kalıcı huzuru getirecek bir çözümü gerçekleştirme kararlılığıyla oturacağını`` vurguladı.  

  Vehbi Zeki Serter, ``bulunacak çözümün mutlaka Anavatan Türkiye`nin, 1960 anlaşmalarındaki garantilerde olduğu gibi, etkin ve fiili güvencesini, iki devleti, iki bölgeliliği, siyasal eşitliği ve egemenlik haklarını içermesi gerektiğinin`` altını çizdi.

  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle