Dünya Haberleri

DÜNYA

  KKTC: Devletten devlete görüşmelere hazırız

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı, "yüz yüze görüşmeler için zemin hazırlamak yerine, Kıbrıs Türk tarafından toprak tavizi isteyen ve Federasyon modelini savunan" tutumunu eleştirerek BM'nin dolaylı görüşmeler sürecini bitirme kararı alan KKTC, bundan sonra ilerlemek için, devletten devlete görüşmelere yol açılması gerektiğini bildirdi.

  Barış gücü gerginliği

  Bu arada, 16 Aralık tarihine kadar BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Kıbrıs'taki BM barış gücünün görev süresinin uzatılması için Genel Kurul'a raporunu sunması gerekiyor. Washington'daki diplomatik kaynaklar, Annan'ın raporunun, Kıbrıs Türk tarafını incitici ifadeler içermesi halinde, BM-Kıbrıs Türk tarafı ilişkilerinin daha da gerginleşebileceği uyarısında bulunuyorlar.

  Annan'ın 6 ay önce Genel Kurul'a sunduğu rapora, Türk tarafı kendi görüşlerini de ekletmek istemiş ancak BM bunu reddetmişti. Bunun üzerine KKTC, BM barış gücünün hareket serbestisini kısıtlamıştı.

  Diplomatik kaynaklar, BM Genel Sekreteri'nin, ocak ayı içinde BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto aracılığıyla, Türkiye ve Yunanistan'ı da içerecek şekilde taraflarla temasa geçmeyi planladığını ancak BM barış gücünün süresinin uzatılmasına ilişkin raporda Kıbrıs Türk tarafına ağır şekilde yüklenilirse, hiçbir görüşmenin gerçekleşmemesi ihtimalinin bulunduğunu belirttiler.

  BM Genel Sekreteri'nin, bundan sonraki görüşmeler için zemin hazırlanması yönünde ciddi adımlar atılacağını bildirmesi halinde, tarafların masaya dönebileceği kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı