Dünya Haberleri

DÜNYA

  KKTC' de İnönü şehitleri anıldı

  A.A- Lefkoşa
  13.07.2007 - 12:18 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, şehitlerin cesareti ve mücadele azmi sayesinde bugünlere gelindiğini belirterek, "Şehitlerin mücadelesi ve azmi olmasa bugünkü şartlarda olmazdık" dedi.

  KKTC'de 5'i 1958 yılında çalışmak için Gazimağusa'ya giderken bindikleri otobüs durdurularak katledilen, 6'sı da milli mücadele yıllarında çeşitli çatışmalar sonucunda kayıp olarak kayıtlara geçen toplam 11 İnönülü şehit, dün akşam düzenlenen törenle anıldı.

  Şehitleri anma töreninde, daha önce pusuya düşürülerek katledilen 5 İnönülü şehit anısına yaptırılan anıt, diğer 6 şehidi de içerecek biçimde yeniden düzenlenerek açıldı.

  İnönü şehitlerini anma ve anıtın açılış törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, 28. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sabri Demirezen, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

  "MİNNET VE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ"

  Talat, törende yaptığı konuşmada, "şehitlerin cesareti ve mücadele azmi sayesinde bugünlere gelindiğini, onların huzurunda saygıyla eğildiklerini" ifade etti ve şunları söyledi:

  "Eğer onların cesareti, mücadele azmi olmasaydı, onların ölümü bile göze alarak Kıbrıslı Türklerin yaşam hakkını savunma arzuları olmasaydı, bugün herhalde çok farklı koşullarda olurduk. Belki yaşardık, belki yaşamazdık, ama hiçbir şekilde bugünkü şartlar içerisinde olmazdık. Bunu hepimiz biliyoruz. Onlara, minnet ve şükran borçluyuz."
  Şehitlerin önünde saygıyla eğilmenin insanlık borcu olduğunu vurgulayan Talat, "Onların özverisi, gözü pekliği olmasaydı bugün bu konumda olmazdık. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız" diye konuştu.

  Anıtın açılışına da değinen Talat, ilk önce 1958'de şehit olanlar için yapılan anıtın, milli mücadele yıllarında verilen şehitleri de içerecek şekilde yeniden yapılmasının iyi düşünüldüğünü ve anlamlı olduğunu kaydetti.

  "GELECEĞE GÜVENLE BAKIYORUZ"

  Geçmişi her zaman saygıyla ve kararlılıkla anan, geleceği planlayan bir yaklaşımın ortaya konulması gerektiğini ifade eden Talat, Kıbrıs Türk halkının geleceğine güvenle bakması için, geçmişini bilmesi ve o zeminde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

  Bugün karşı karşıya bulunulan koşulların mücadeleyi başka bir alana taşıdığını belirterek, birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Talat, "Barış ve çözüm arayışımız devam ederken, öte yandan ülkemizin siyasal toplumsal ve ekonomik koşullarını iyileştirmek ve daha güzele ulaşmak için çalışmak zorundayız, durmak, beklemek yok" dedi.

  Kıbrıs Türklerinin geleceğe daha güvenle baktığını ve geleceği daha sağlam bir şekilde oluşturduğunu vurgulayan Talat, Kıbrıslı Türklerin bugün yaşadığı ve gelecekte yaşayacağı koşulların iyi bir şekilde oluşturulmasının herkesin görevi olduğunu ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı