GeriDünya KKTC’de doktor meclisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC’de doktor meclisi

KKTC’de 20 Şubat’ta yapılan erken genel seçimlerin kesin galibinin Başbakan Mehmet Ali Talat değil, doktorlar olduğu ortaya çıktı. Seçilen 50 milletvekilinin 18’i doktor, 1’i radyolog, 1’i de eczacı.

KKTC’nin 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’nde tıp kökenli 20 milletvekili bulunuyor. Doktorlar, Hipokrat Yemini’ni Meclis yemimine uyarlayarak ‘hasta’ yerine ‘parti’ deseler ve birleşseler, 20 milletvekili ile en büyük parti oluyorlar.

HALKIN YARISI HASTA

CTP içinde 8 doktor ve 1 radyolog bulunuyor. İkinci büyük parti UBP’nin 6 doktoru ve 1 eczacısı var. Mecliste 6 milletvekili ile temsil edilen DP’de ise 4 doktor yer alıyor. 20 tıpçının 50 sandalyeli meclisteki oranı yüzde 40.

KKTC’de siyasi partiler, hasta ve hasta yakınlarından oy alacaklarını hesap ederek doktorları aday gösteriyor. Ancak siyasi partilerin yıllardır uyguladığı bu yöntemin doğru sonuç verdiği kabul edilirse -ki son seçim sonuçları bu öngörüyü doğruluyor- KKTC seçmenlerinin yüzde 40’ının hasta ya da hasta yakını olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Bir başka çıkan çarpıcı sonuç ise, KKTC halkının neredeyse yarısının ülke yönetimini siyasetçilere değil, doktorların eline teslim etmek istemesi.

Çapa’da pilav günü düzenlenecek olsa meclis toplanamaz

Doktor, eczacı ve radyolog milletvekillerinin tümü Türkiye eğitimli. 18 doktordan 13’ü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (Çapa) mezunu. KKTC’de espri olarak ‘Çapa’da pilav günü düzenlerse KKTC meclisi toplanmakta güçlük çekecek’ deniliyor. Aynı şekilde doktorlar bir sempozyuma topluca katılırsa, meclisin karar alma tam sayısına ulaşması neredeyse imkansız hale gelecek. Meclis’in yoğun olarak çalıştığı günlerde ise, hastanelerdeki doktorlar fazla mesai yapmak zorunda kalacak. KKTC meclisinde bu kadar çok doktorun bulunmasının en büyük faydası ise, Meclise bir sağlık merkezi kurulmasına ihtiyaç duyulmayacak olması. Uzmanlık alanlarına ayrıldığı zaman, doktor mebusların çoğunluğunu iç hastalıklar ve kadın hastalıkları uzmanları oluşturuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle