Dünya KKTC, ABD’den bağış bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC, ABD’den bağış bekliyor

KKTC, ABD’den bağış bekliyor

Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs sorununun çözümü için bastıran Obama yönetiminden yüklü bir bağış bekliyor. ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin önümüzdeki ay adaya gitmesi beklenirken, müzakerelerin mülkiyet başlığında Türk tarafının Rumlara ödeyeceği tazminat için Washington’ın destek olması umuluyor.

KIBRISLI Türkler, 2014 Şubat’ında Kıbrıs’ta hem Türk hem Rum tarafının altına imza attığı deklarasyonun mimarı ABD’den, önümüzdeki ay yoğunlaştırılmış görüşmelere sahne olacak Kıbrıs sorununun çözümü için maddi katkı bekliyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin önümüzdeki ay sürece destek vermek için adaya gitmesi beklenirken, ABD Kongresi ve Yönetim’den yetkililerle temaslarda bulunmak üzere geçen hafta Washington’a gelen KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak da Hürriyet’e süreçle ilgili bilgi verdi. Çolak, “Türkiye ile bir uyum ve sinerji yakalamak zorundayız. Kıbrıs meselesini Türkiye’ye rağmen çözemeyiz. Ancak Kıbrıslı Türklere rağmen çözümsüz de bırakamayız” diyerek bu konuda Ankara’nın da desteğini istedi. Çözüm için geriye üç mesele kaldığını belirten Çolak, bunların mülkiyet, toprak ve garantiler meseleleri olduğunu söyledi. Hürriyet’in KKTC ve Türkiye’deki resmi kaynaklardan edindiği bilgiler ışığında ise tarafların bu konu başlıklarındaki pozisyonları şu şekilde netleşti:

MÜLKİYET: 1974 müdahalesinin ardından kuzeydeki Türk tarafında kalan Rum malları ve güneydeki Rum tarafında kalan Türklere ait mallara ilişkin mülkiyet sorunlarında, Emine Çolak KKTC’nin pozisyonunu “Mülkiyet haklarına saygı duyan iki bölgeliliğe uygun bir çözüm lazım” diyerek açıkladı. KKTC, mülkiyet sorununun çözümü için kuzeydeki demografiyi Rumların lehine çevirecek iade formülünden çok takas ve tazminat seçeneklerine yöneliyor. Türk tarafı, Rumların kuzeyde kalan 1.5 milyon dönüm taşınmazına karşılık, Türklerin güneyde kalan yaklaşık 400 bin dönümlük taşınmazını takas etmek istiyor. Bunun üstüne, yaklaşık 300 bin dönüm eden Yeşil Hat ve Maraş’ı da Rumlara bırakmayı planlıyor. Geriye 800 bin dönümlük mülk kalıyor. Dönümü 30 bin pound’dan hesaplandığında yaklaşık 100 milyar lira çıkan tazminat faturasını da KKTC, uluslararası bağışçılar ve kredi kuruluşlarından destek alarak halletmeyi amaçlıyor. İşte Kıbrıslı Türklerin, yaklaşık iki yıldır bu konuya yoğun biçimde odaklanan Washington Yönetimi’nden maddi katkı beklentisi de burada devreye giriyor. Amerikalıların yardımından sonra KKTC’nin borçlarını silecek Türkiye’nin de ilave bir katkı sağlayacağı düşünülüyor. 

TOPRAK: KKTC’nin 2004’te kabul ettiği Annan Planı’na göre Türk tarafının adadaki toprak payının yüzde 36’dan yüzde 29’a indirilmesi öngörülmüşken, Kıbrıslı Türkler, üzerinden 11 yıl geçen planın artık gerçekçi bir toprak düzenlemesi olmadığını düşünüyorlar. Toprak değişimiyle yeni insan hakları ihlalleri yaratılmaması için adanın yaklaşık yüzde 3’üne denk gelen Maraş ve Yeşil Hattı verip bu konuyu halletmek istiyorlar.

GARANTİLER: Kıbrıs Türk tarafı, 1959 garanti ve ittifak anlaşmalarının en azından Türkiye’nin olası Avrupa Birliği üyeliğine kadar aynen yürürlükte kalmasını istiyor. Bu durumda da güneydeki 10 bin Yunan askerinin 950’ye, kuzeydeki yaklaşık 30 bin Türk askerinin de 650’ye düşmesi gerekiyor. Rum tarafı ise son haftalardaki açıklamalarıyla garanti anlaşmalarının çağın şartlarına uymadığını savunuyor.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU

Bir insan hakları aktivisti olarak farklı bir dışişleri bakanı profiline sahip Emine Çolak, çözümü 40 yılı aşkın zamandır yılan hikâyesine dönen Kıbrıs’ta şimdi neden umut olduğunu açıklarken, bunu Kıbrıs Türk lideri Akıncı ve Kıbrıs Rum Lideri Nikos Anastasiadis’in “uyumu sayesinde doğan momentum”a bağlıyor. Türkiye’nin Kıbrıs’taki çözüm sürecinde nasıl bir rol oynadığı ve Türkiye’deki sorunların adayı nasıl etkilendiğine ilişkin ise “Türkiye’de olanlar bizi de etkiliyor. Ama Kıbrıs Türk siyasetinin kendi dinamikleri var. Ve o kültür olgun ve ileri bir noktada” diyor.