GeriDünya Kızlar diri diri yanmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızlar diri diri yanmayacak

Kızlar diri diri yanmayacak
refid:14756734 ilişkili resim dosyası

Suudi Arabistan'da artık kızlar da yanmaktan kurtulacak. Evet yanlış okumadınız. Bugüne kadar bu ülkede çıkan yangınlarda erkek itfaiyeciler, dini kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle karşı cinse dokunamıyordu. Bundan sekiz yıl önce yaşanan bir olayda itfaiye kız öğrencileri kurtaramamış, hatta dışarı çıkmak isteyenleri tesettüre uygun giyinmedikleri gerekçesiyle içeri hapsetmiş ve 15 kız yanarak ölmüştü.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı, devrim sayılacak bir karara imza attı. Buna göre itfaiye, acil durumda başları açık olsa da kız öğrencileri kurtarabilecek.

Suudi Kralı Abdullah’ın geçtiğimiz günlerde yüzü açık kadınlarla ilk kez fotoğraf çektirmesinin ardından bu kez Eğitim Bakanlığı, devrim gibi bir karar aldı. Bundan böyle itfaiye görevlileri, tesettürlü olmasa da kız öğrencileri acil durumlarda kurtarabilecek.   

Bundan 8 yıl önce, Mekke’de bir kız okulunda çıkan yangında, öğrenciler tesettürlü olmadıkları gerekçesiyle itfaiyenin okula müdahale etmesine izin verilmemişti. Bu da 15 kızın hayatına mal olmuştu. Saudi Gazette isimli gazetenin haberine göre, Eğitim Bakanlığı, okul yönetimlerine ve şeriatın uygulanmasını denetleyen Faziletin Teşvik ve Haysiyetin Korunması komisyonuna gönderdiği duyuruda, acil durumlarda kapıların hemen itfaiyeye açılması gerektiği talimatını iletti.   

Gazetenin haberine göre eğitim bakanlığı, okullara bir genelge yollayarak, kız çocuklarının da acil durumlarda kurtarılabilmesi için, itfaiye ekiplerine yardımcı olunmasını istedi.

AHLAK POLİSİ DÖVMÜŞTÜ
2002 yangınının görgü tanıkları, ahlak polisinin kızları döverek tesettürsüz oldukları gerekçesiyle çıkmalarına izin vermediklerini öne sürmüştü. Öğrencileri kurtarmaya çalışan itfaiyecilere de, kızlara dokunmalarının günah olduğu gerekçesiyle okula girmelerine izin verilmemişti.

Olay, ölen kızların aileleri ve Suudi basın yayın organlarınca sert şekilde eleştirilmişti.

Şimdi bu okullarda koruma görevini ahlak polisi yürütüyor. O zamanlar Faziletin Teşvik Edilmesi komisyonu, yönetmeliğe uydukları yönünde kendini savunmuştu. Kız okullarında sadece kızlar eğitim gördüğünden, dersleri de kadın öğretmenler verdiğinden, öğrenciler kapı girişinde başörtülerini ve tesettür kıyafetlerini çıkarıp derslere giriyor.

DİN POLİSİ KADINLARI DÖVEBİLİYOR
Suudi Arabistan'da özelikle kadınların kıyafet ve davranışlarını kontrol edip müdahale eden görevliler oldukça fazla. Din polisi adı verilen bu görevliler, devlet tarafından uygulanan kadın-erkek ayrımından kaynaklanan kurallara uyulup uyulmadığını kontrol ediyor. Din polislerinin, kurallara uyulmadığını tespit etmesi halinde, kadınları dövme ve gözaltına alma yetkisi bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle