GeriDünya ‘Kızımın ölüsünden bile korkuyorlar’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kızımın ölüsünden bile korkuyorlar’

‘Kızımın ölüsünden bile korkuyorlar’
refid:15085090 ilişkili resim dosyası

İran’da Ahmedinejad’ın hileyle ikinci kez seçildiği iddiasıyla geçen yıl düzenlenen protesto gösterilerinde öldürülen Nida Ağa Sultan’ın öyküsü belgesel oldu. Belgesele konuşan Nida’nın annesi sürekli tehdit altında olduklarını belirterek, “Ne zaman kızımın mezarına gitsek bizi izliyorlar. Onun ölüsünden bile korkuyorlar” dedi.

Kızını rejim yanlısı Besic milislerinin kurşunuyla 26 yaşında toprağa veren acılı anne Hacer Rüstemi Mutlağ olaylarla ilgili İran devlet televizyonunun hazırladığı belgesele “baskılara karşın” katılmayı reddederken, İngiliz yapım şirketi Mentorn’un programına içini döktü: “Ben sıradan bir İranlı anneydim. Politikayla işim olmadı. Fakat Nida’nın ölümünden sonra hayatımız değişti. Protestolarda öldürülenlerin anneleriyle temas halindeyim ve kadın hakları etkinliklerine katılıyorum. Dünyada Nida’nın öyküsüne ilgi gösteren herkese müteşekkirim. Onun gibi yüzlerce Nida daha var. ”

Korkmuyorum

Hacer Rüstemi Mutlağ, kızı Nida’nın öldüğü günü ise şöyle anlattı: “O gün içim kıpır kıpırdı. Gitmemesi için yalvardım. Yarım saatte bir aradım. Son konuştuğumuzda eve döneceğini söyledi. Öldüğü sırada arabasına gidiyormuş. Bana önce öldüğünü değil, vurulduğunu söylediler. Hâlâ öldüğüne inanamıyorum. Bazen evde yalnızken ona sesleniyorum”. Mutlağ, rejimin tüm baskısına karşı belgesele niye konuştuğunu ise, “Kızımı kaybettim. Kaybedecek bir şeyim yok. Hiçbirşeyden korkmuyorum” sözleriyle anlattı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle