Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kızım idam istemezdi

  Hürriyet Haber
  19.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tayland’da İngiliz turist Katherine Horton’a yılbaşı gecesi tecavüz edip öldüren iki balıkçı, Tayland Başbakanı Shinawatra’nın çağrısı üzerine idam cezasına çarptırıldı. Kurbanın annesi "Kızım idam istemezdi" diye itirazda bulundu, ancak karar değişmedi. Turizmi tsunamiden zarar gören Tayland, daha fazla turist kaybetmemek için iki balıkçıyı idam edecek.

  TAYLAND’da tecavüz ve cinayet suçuna genellikle daha hafif cezalar verilirken, İngiliz turist Katherine Horton’a (21) tecavüz edip öldürmek suçundan yargılanan balıkçıların davasından dün idam kararı çıktı. Tayland’ın Surat Thani mahkemesi, kurbanın annesi Elizabeth Horton’un "Kızım idama karşıydı, idam edilmelerini istemezdi" diye yaptığı itirazı kabul etmedi ve tecavüzcü katillere en ağır cezayı verdi. Bu kararda Başbakan Thaksin Shinawatra’nın yaptığı çağrı etkili oldu.

  Bualoi Posit (23) ve Wichai Somkhaoyai (24) adlı balıkçılar zehirli iğne ile idam edilecekler. Ancak otomatikman 30 gün yasal temyiz süresi var. Bu süre içinde başvurulursa Bangkok’daki temyiz mahkemesinin karar verebilmesinin aylar sürebileceği belirtiliyor.

  Surat Thani mahkemesi hakimi Chamnong Sutchaimai, "İşledikleri suç insanları korkutacak türden. Başkalarını da aynı suçu işlemekten caydırmak için ik sanık idam cezasına çarptırılmıştır" dedi.

  Suçlarını kabul eden sanıklardan Bulaloi, "Yaptıklarımdan çok pişmanım" dedi. İki balıkçı teknede içki içip porno seyrettikten sonra kıyıya yüzdüklerini, burada yalnız yürürken ve cep telefonuyla konuşurken karşılaştıkları Katherine Horton’a odunla birkaç kez vurduktan sonra tecavüz ettiklerini ve denize attıklarını itiraf ettiler.

  Katherine’in annesi Elizabeth, kızının idama karşı olduğunu ve sanıkların öldürülmelerini istemeyeceğini gerekçe göstererek ömür boyu hapis cezası verilmesi için mahkemeye başvuruda bulundu. Mahkeme, bu başvuruyu inceledikten sonra reddetti. Başbakan Thaksin, bu cinayetin ülkenin imajını zedelediğini ve turizme darbe vurabileceğini belirterek sanıklara mümkün olan en ağır cezanın verilmesi için çağrıda bulunmuştu.

  Tayland’a her yıl 750 bin İngiliz turist gidiyor ve İngiliz hükümeti özellikle bu ülkeyi ziyaret edecek kadınları dikkatli olmaları yolunda uyarıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı