GeriDünya Kızılhaç'ın da gözü korktu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızılhaç'ın da gözü korktu

Fransız Kızılhaç Örgütü, rehin alma olaylarının artması üzerine Irak'taki faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, ''Şiddet eylemleri ve adam kaçırma riskleri karşısında, Amman'daki temsilcilik üzerinden yürütülen Irak'taki faaliyetlerin askıya alınmasına karar verilmiştir'' denildi.

Bu kararla, Irak'ta içme suyu dağıtımı şebekelerinden bazılarının iyileştirilmesi programı da askıya alınmış oldu.

JAPON BASININA GÖRE 2 JAPON DAHA KAÇIRILDI

Japon basın yayın organları, Irak'ta geçen haftadan bu yana rehin tutulan 3 Japon vatandaşından başka 2 Japon sivilin daha kaçırıldığını duyurdu.

Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü de, hükümetin haberleri doğrulamaya çalıştığını bildirdi.

Haberlere göre, bir Japon sivil toplum kuruluşuna gönderilen elektronik posta mesajında, Bağdat yakınlarında 2 Japon'un kaçırıldığı kaydedildi.

Jiji haber ajansı, kaçırıldığı bildirilen Japonlardan birinin serbest çalışan gazeteci Junpei Yasuda, diğerinin soyadının da Wtanabeolduğunun belirtildiğini duyurdu.   

MUSUL'DA PAZARYERİNE HAVAN

Irak'ın Musul kentinde kalabalık bir pazaryerine düşen havan topu mermisinin patlaması sonucu 4 Iraklının öldüğü, 6'sının da yaralandığı bildirildi.

AFP'ye açıklama yapan yarbay Ahmed Şihab, ''Bab Cedid mahallesindeki pazaryerinde patlayan havan mermisi, 2'si kadın 4 kişinin ölümüne, 6 kişinin yaralanmasına yol açtı'' dedi.

Şihab, patlamanın öğlen meydana geldiğini ve kurbanların tamamının alışveriş yapan müşteriler olduğunu kaydetti. İlk belirlemelere göre, havan mermisinin asıl hedefinin bir polis karakolu olduğunu belirten Şihab, merminin hedefini şaşırdığını sözlerine ekledi.

BAĞDAT'TA AMERİKAN KAMYONU YANDI

Öte yandan, başkent Bağdat'ta bir Amerikan askeri kamyonunun, Bağdat uluslararası havalimanı yolunda, omuzdan atılan bir el bombası tarafından vurulması sonucu yandığı bildirildi.

Adının gizli tutulmasını isteyen Amerikalı askeri yetkili, kamyonun başkentin güneyinde bulunan ve koalisyon kuvvetlerinin ana üssü haline getirilen havalimanı yolunda saldırıya uğradığını belirtti.

AFP'nin bir foto muhabiri, ayrıca sivil bir kamyonun da alev aldığını saptadı. Olayın görgü tanığı Ali Muhammed de, aracın, gerilla tarafından Amerikan konvoylarının geçtiği yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yandığını kaydetti. 

IRAK-SURİYE SINIRINDA BİR AMERİKAN HELİKOPTERİ DÜŞTÜ

El Arabiye televizyonu, Amerikan ordusuna ait bir helikoterin bugün öğle saatlerinde Irak-Suriye sınırında düştüğünü ileri sürdü.

Bir görgü tanığına dayandırılan habere göre, helikopter, El Kaim sanayi bölgesinde yerel saatle 12.00 sularında düştü.

Haberde, bölgenin imamı Şeyh Muzaffer'in bir roket atışı sesi duyduktan sonra helikoterin gözden kaybolduğunu ve duman gördüğünü söylediği belirtildi.

El Arabiye'nin haberine göre, imam Muzaffer, helikopterdekilerin akıbetini bilmediğini de söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle