GeriDünya Kızılderililere kötü davranmamışlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızılderililere kötü davranmamışlar

Kızılderililer ve siyahlara yapılan zulüm günümüzde Amerikalılar tarafından da kabul edilen bir gerçek olduğu halde, birileri bu bilgilerin yanlış olduğunu kanıtlama çabası içine girdi.

ABD’de çok satanlar listesine giren ‘The Politically Incorrect Guide to the History of America’ (Politik Olarak Yanlış Amerikan Tarihi Rehberi) adlı kitaba göre, Amerikan tarihi hakkında bilinenlerin neredeyse tamamı yanlış. Öğretmen Thomas E Woods tarafından yazılan kitapta, Amerika’ya ilk gelenlerin kızılderililere saygı gösterdikleri, daha önce iddia edildiği gibi onların topraklarını çalmadıkları, satın aldıkları öne sürülüyor. Liberal basında tartışma yaratan kitapta, bunun gibi birçok konuda, ‘tarih sizin bildiğiniz gibi değil’ iddialarına yer veriliyor. Bunlardan bazıları şöyle:

Ders kitaplarında yerliler fazla kayırılıyor. Doğa ile uyum içinde yaşadıkları ve saygı gösterdikleri yazılarak sütten çıkmış ak kaşık gibi gösteriliyorlar. Oysa 100 bufaloyu birden uçuruma sürerek hepsini birden katlediyorlardı.

Siyahları özgürlüğüne kavuşturan Abraham Lincoln, aslında siyahlarla beyazların evlenmesine karşıydı ve iç savaşı siyahları özgürleştirmek amacıyla başlatmadı.

Roosevelt, ülkeyi Büyük Buhran’dan kurtarmaktan ziyade 1930’larda ekonomik krizi derinleştiren kişidir.

Senatör Joseph McCarthy haklıydı. Yatakların altında kızıllar vardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle