Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kızıldeniz'de facia

  A.A.
  04.02.2006 - 09:13 | Son Güncelleme:

  Mısır'ın Hurgada limanının 40 mil açığında Kızıldeniz'de batan, yaklaşık 1400 kişinin bulunduğu gemiden kurtarılanların sayısının 435'e yükseldiği bildirildi.

  Safaga'daki bir polis yetkilisi, 185 cesedin bulunduğu gemi kazasının ardından kurtarılanların sayısının bu sabah itibariyle 435'e yükseldiğini söyledi. Yaklaşık 1400 kişinin bulunduğu gemideki yüzlerce kişi ise hala kayıp durumda.

  Kazadan kurtulan yaklaşık 140 kişilik bir grup, bu sabah erken saatlerde Hurgada limanına ulaştı. Kazazedeler, yolculuğun başında gemide yangın çıktığını, ancak geminin yolculuğu sürdürdüğünü savundu. Kazazedeler, yangının yeri konusundaysa makine dairesinden ambara kadar farklı yerler tarif etti.

  GEMİYİ İLK KAPTAN MI TERKETTİ

  Gemiden sağ kurtulanlar, Mısırlı kaptanın yanan gemiyi bir botla terk ettiğini ve kendilerini kaderleriyle başbaşa bıraktığını iddia ettiler.

  Kazadan kurtulan Şahata Ali, yolcuların kaptana yangını haber verdiklerini, ancak kaptanın korkacak bir durum olmadığını söylediğini anlattı.

  Ali, “Can yeleklerini giyiyorduk ama bir sorun olmadığını, can yeleklerini çıkarmamızı söylediler. Biz de çıkardık. Ancak gemi batmaya başladı ve kaptan bir bota atlayarak gemiden ayrıldı” dedi.

  Halid Hasan da, “Gemiyi ilk terkeden kaptan oldu” derken Abdülrauf Abdülnabi, “Yangın çıkmıştı ancak mürettebat yolcuların can yeleklerini giymesini engelledi. Böylece panik çıkmayacaktı” diye konuştu.

  Nadir Celal Abdüşşafi adlı yolcu ise “(Mürettebat endişe etmeyin yangını söndüreceğiz) dedi, ancak durum kötüye gidince mürettebat botlara atlayıp gemiyi terk etti” dedi.

  Diğer kurtulanlar da olayı benzeri şekilde aktardılar.

  Batan geminin sahibi El Selam Denizcilik şirketinden bir yetkili, Seyid Ömer adındaki kaptandan haber alınamadığını söyledi.

  Kazazedelerden Nebil Zikri, gazetecilere yangını anlatırken ”Titanik gibiydi” ifadesini kullandı. Bir başka kazazede Ahmet Elev de, mürettebata yangını haber vermeye gittiğini ve bir noktada patlama olduğunu söyledi. Elev, gemi batmaya başladığı zaman suya atladığını, saatlerce yüzdüğünü, sonra bir cankurtaran sandalı gördüğünü, bunun aşarı kalabalık olduğunu ve başka bir sandala yöneldiğini anlattı.

  Rifat Said adlı 34 yaşındaki kazazede de, gazetecilere yaptığı açıklamada, gemide duman olduğunu, kendilerine yangının söndürüldüğünün söylendiğini, ancak durumun ağırlaştığını belirtti. Said, geminin batmadan önce de yan yattığını kaydetti. Abdurrahim Ahmed adlı tanık ise, gemi yan yatmaya başlayınca mürettebatın herkese gemiyi terk etmesini söylediğini anlattı. Bu arada, kazazedelerin kızgın olduğu görüldü. Bir kısmı gazetecilere “Bizi 24 saat suda bıraktılar. Bir helikopter tepemizde uçtu, bize aldırmadı” dedi.

  El Selam Boccaccio 98 adlı gemi, perşembe günü Suudi Arabistan'ın Dubah limanından TSİ 21:30'da ayrılmış, dün sabah 05:00 gibi Hurgada'ya ulaşması planlanmıştı. Ancak gemi önceki gün gece yarısı ile sabaha karşı 04:00 arasında kayboldu.

  Yetkililerin verdiği bilgiye göre, gemideki 1400'ü aşkın kişiden 96'sı mürettebat, 1200'ü Mısırlı, 112'siyse diğer milletlerden yolcu olarak bulunuyordu. Yabancı yolcuların 99'unun Suudi, 3'ünün Suriyeli, 2'sinin Sudanlı ve birinin Kanadalı olduğu belirtildi.

  AB'DEN BAŞSAĞLIĞI VE YARDIM TEKLİFİ 

  Avrupa Birliği, 1400 kişinin bulunduğu yolcu gemisinin batması nedeniyle Mısır'a başsağlığı dileyerek yardım teklifinde bulundu. AB dönem başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, korkunç kaza nedeniyle kurbanların ailelerine taziyelerini iletti. Plassnik, AB'nin felaketin ardından hemen Mısır'a yardım önerdiğini söyledi, ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

  GEMİDE YAKINLARI BULUNANLAR, BİLGİ  VERİLMEMESİNİ PROTESTO ETTİ 

  Batan yolcu gemisinde yakınları bulunan yüzlerce kişi, Safaga limanında toplanarak yolcuların durumu hakkında bilgi verilmemesini protesto ettiler. Gemideki 1400 kişinin aileleri, limanda genellikle hacı adaylarına ayrılan alanda toplandı. Bu kişilerden yaklaşık 300'ünün, rıhtıma ilerlemek için polis kordonunu zorlaması üzerine arbede çıktı. Arbede, bir askerin hayatta kalanların isimlerini okuyacağına söz vermesi üzerine sona erdi.  Kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü, ancak hayatta kalan kişilerin bulunması için fazla umut kalmadığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı