GeriDünya Kızıl Dany'ye Türkiye görevi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızıl Dany'ye Türkiye görevi

68 kuşağının gençlik liderlerinden Daniel Cohn-Bendit, Avrupa ve Türkiye ilişkilerini sağlayan Karma Parlamento Komisyonu’nun başına getirildi.

Haziran ayında yapılan seçimlerle yenilenen Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilişkileri sağlayan Karma Parlamento Komisyonu'nun başına 68 gençlik liderlerinden Daniel Cohn-Bendit seçildi. Bu görevi Cohn-Bendit'in arzu ettiği bildirildi. AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu'nun Avrupa kanadının başkanlığına seçilen ‘Kızıl Dany'yi bu görev için Avrupa Parlamentosu'nun kalabalık grupları Hıristiyan Demokratlar ve Sosyalistler de destekledi.

Seçimlere Fransız yeşillerinin liste başı olarak katılan Daniel Cohn-Bendit, Fransız yeşillerinin uzun yıllar sonra ilk kez Avrupa Parlamentosu'na girmesini sağlamıştı. Cohn-Bendit, son zamanlarda Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinden sonra bu konuyla ilgili Avrupa Parlamentosu'nda çeşitli toplantılar yapmış ve bu olayın ardından Avrupa'da art arda PKK'lıların gerçekleştirdiği eylemlere son verilmesi için de ‘arabulucu' rolü üstlenmişti.

Kızıl Dany, Türkiye'ye AB için üyelik perspektifi verilmesini savunuyor. Gümrük Birliği sırasında Avrupa Parlamentosu'nu ‘ikiyüzlülükle' suçlamış ve Gümrük Birliği ile Türkiye'nin tam üyeliğinin önünün kesilmesi istendiğini savunmuştu. Kızıl Dany Türkiye'ye tam üyelik perspektifi karşılığında da Türkiye'den özellikle insan hakları ve Kürt sorununun çözümü konusunda güvence alınmasını talep ediyor.

Daniel Cohn-Bendit, geçen yıl Avrupa Parlamentosu'nda PKK'yı ‘Terör örgütü' olarak ilan etmiş ancak birkaç ay önce Yeşiller Grubu'nun ‘Kürt sorunu' ile ilgili bir toplantısına PKK'dan bir temsilcinin katılmasını sağlamıştı. Bu konuda ‘Çifte standartlı politika' uyguladığı suçlamalarına karşılık ise, ‘Teröristlerle bile masaya oturulur' demişti.

Daniel Cohn-Bendit'in Karma Parlamento Komisyonu'nun Avrupa kanadının başına getirilmesi nedeniyle, aynı siyasi grupta bulunan Türk asıllı Alman parlamenter Ozan Ceyhun'da aynı komisyona ‘yedek üye' oldu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle