GeriDünya Kızı ölen anneye, mahkemeden kötü haber
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızı ölen anneye, mahkemeden kötü haber

Kızı ölen anneye, mahkemeden kötü haber

Berlin Eyalet Mahkemesi, yerel mahkemenin, annenin ölen kızının sosyal medya hesaplarını inceleyebileceği yönünde verdiği kararı bozdu. Mahkeme, sosyal medya hesaplarındaki bilgilerin miras olmadığına hükmetti.

15 yaşındaki bir genç kız, 2012 yılında Berlin’deki istasyona giren metronun çarpması sonucu hayatını kaybetti. Bunun üzerine genç kızın annesi, olayın intihar mı yoksa kaza sonucu mu olduğunu öğrenebilmek için kızının sosyal medya hesaplarını incelemek istedi ve Facebook’a başvurdu.
Facebook, bilgilerin gizliliğini gerekçe göstererek talebi reddedince, aile de bu kez 2015 yılında Facebook’a karşı dava açtı. Berlin’deki yerel mahkeme aileyi haklı buldu. Ancak şirket yerel mahkemenin kararını bir üst mahkemeye taşıdı. Bugün görülen temyiz davasında mahkeme başvuruyu kabul etti. Mahkeme, Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarında yer alan dijital bilgilerin miras olmadığına, bu bilgilerin ‘Kişisel Bilgileri Koruma Yasası’ çerçevesinde değerlendirilmesi yönünde karar verdi. Mahkeme Başkanı Björn Retzlaff kararını açıklarken, anneye de konuyu Almanya’nın en üst karar merci olan Federal Yargıtaya taşıması tavsiyesinde bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle