GeriDünya Kıyak tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıyak tartışması

Kıyak tartışması
refid:8896983 ilişkili resim dosyası

Almanya’da memur sözleşmeleriyle birlikte milletvekillerinin maaşlarını artırma girişimi tepkiye yol açtı.

Büyük koalisyonun ortaklarından SPD’li milletvekilleri bile artışa karşı çıktı. Berlinli milletvekili Dieter Wiefelspütz, "Maaş artışını seçim bölgeme izah edemem" dedi.

FEDERAL Almanya’da memur sözleşmesi çerçevesinde milletvekilleri maaşlarını artırma planı, siyaset sahnesi ve kamuoyunun diğer kesimlerinde tartışmaya yol açtı. Maaş artışı girişimi yüzünden Hıristiyan Demokratlar (CDU) ile Sosyal Demokratlar’ın (SPD) oluşturduğu büyük koalisyon bile fire vermeye başladı. SPD’li politikacılar, maaş artışının tabanda tepki yaratmasından korkuyor.

Nitekim SPD’nin Berlin milletvekillerinden Dieter Wiefelspütz, "Berliner Zeitung" Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, "Onay vermeyeceğim. Çünkü zammı seçim bölgeme anlatmakta dev bir problem yaşarım" diyor. SPD’li parlamenterler Steffen Reiche, Andrea Wicklein ve Angelika Krüger-Leissner de "Maerkische Allgemeine" Gazetesi’ne artışa destek vermeyeceklerini söylediler. Reiche, "Bu dönemde artışı izah etmek mümkün değil. Çünkü bu durum, dar gelir grubundaki siyasi bıkkınlığı artırır" yorumunda bulunuyor.

Bild Gazetesi’ne göre, milletvekili maaşlarıyla ilgili yasal düzenleme, parlamenterlere 2010 yılına kadar zam yapılmasına engel. Ancak her ne kadar bazı milletvekilleri karşı çıksa da CDU ve SPD, 2009 ve 2010 yılları için zam öngörüyor. Buna göre milletvekilleri maaşları gelecek iki yıl içinde yaklaşık 490 Euro zamlanacak. Memur maaşlarıyla ilgili katsayı da eklendiğinde parlamenterler 2009 yılında 278 Euro, 2010 yılında ise 213 Euro ek zam alacak.

Kim ne kadar alıyor

Vekil: Yılbaşındaki 330 Euro’luk zam ile Alman milletvekillerinin maaşı 7339 Euro’ya çıkmıştı. 2010 yılına kadar ortalama yüzde 16 zam almaları hesaplanıyor.

Başbakan: Başbakan, bakan ve eyalet başbakanlarının maaşlarına da iki kademeli zam yapılması bekleniyor. Alman Vergi Mükellefleri Derneği’ne göre Almanya Başbakanı Angela Merkel’in geçen yılki aylığı 15 bin 833 Euro.

Bakan: Evli, çocuksuz bir bakanın maaşı 12 bin 860 Euro idi. Zamlı maaşlarının nasıl olacağı henüz açıklık kazanmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle