Dünya Kışkırtıcı ip cambazı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kışkırtıcı ip cambazı

Kışkırtıcı ip cambazı

Almanya, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilgili hakaret içeren şiir okuduğu için hakkında Merkel’in onanıyla soruşturma açılan komedyen Jan Böhmermann olayını tartışıyor. Bir Alman gazetecinin hakkında “Savaş açma sınırında ince bir ipte dans eden kışkırtıcı bir ip cambazı” diye yazdığı Böhmermann, Yunanistan ve Almanya arasında kriz yaşanmasına bile neden olmuş.

1981 Bremen doğumlu Jan Böhmermann’ın babası polisti. Baba Böhmermann, Almanya’da nükleer atık nakliyatı Castorlara karşı gösterilerde, Neo-Nazi gösterilerinde görevi yapmıştı. Böhmermann, polis olarak aşırı sağcıları korumasına şaşıran oğlu Jan’a, “Aynı görüşte olmadığın insanların da haklarına saygı göstereceksin” diyordu. Jan Böhmermann 17 yaşındayken babasını kaybetti. Hayatını kazanmak için erken yaşta işe başladı. Başlangıçta yerel gazete ve radyolarda çalıştı.

TÜRK KARNAVAL DERNEĞİ

Jan Böhmermann 2009’da RTL televizyon kanalında TV Helden (TV Kahramanları) adlı komedi programı için bir ‘Almanya Türk Karneval Derneği’ kurdu. Bu programıyla 2009’da Alman televizyonlarının komedi dalında ‘En iyi komedi’ ödülünü kazandı. Gerçekten de Böhmermann’ın bu eylemi, Darmstadt kentinde karnavalcı bir Türk grubu için ilham kaynağı oldu ve ilk kez bir ‘Türk Karnaval Derneği’ kuruldu. 2015’te ZDF kanalında ‘Neo Magazin Royale’ programına başlayan Jan Böhmermann, eski Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in ‘orta parmak olayı’yla tanındı.

PROGRAMA ARA VERDİ

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaret içerikli şiir okuyan ve hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Böhmermann, programına bir süre ara verme kararı aldığını duyurdu. Böhmermann, Facebook hesabından “Son iki haftadan beri ise biz basına haber olduk. Programımıza kısa bir süreliğine ara verme kararı aldık” diye lazdı. “Bu arada Emnid araştırma şirketinin Bild am Sonntag gazetesi için yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, Almanlar’ın yüzde 66’sı komedyen Böhmermann’a Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaretten soruşturma açılmasına karşı çıktı. Katılımcıların yüzde 22’si soruşturma izni verilmesini doğru bulurken, yüzde 12’si ise kararsız durumda. Merkel’in kararını kendi partisi CDU ‘luların ise yüzde 62’si yanlış buluyor.

DAVALIK OLMUŞTU

JAN Böhmermann 2004 yılında WDR radyosunda 1 Live programında ‘Lukas Günlüğü’ adıyla futbolcu Lukas Podolski’yi parodiyle ti’ye aldı. Bunun üzerine Podolski, radyo kanalı WDR’i mahkemeye verdi, ama daha sonra davayı geri çekti. 

YUNAN BAKAN’A FOTOMONTAJ

2015’te Yunanistan’la Avrupa Birliği arasında arasında yaşanan derin kriz esnasında Alman sunucu Günther Jauch canlı yayında Maliye Bakanı Yunan Bakan Yanis Varoufakis’e bağlandı ve Varoufakis’in bir toplantıda ‘Almanlar’ derken orta parmağını gösteren bir görüntüyü ekrana getirdi. Jauch, “Siz hem Almanlardan para istiyorsunuz hem de orta parmak gösteriyorsunuz” dedi. Varoufakis ise “Ben böyle bir şey yapmadım. Bu montaj” dedi. Almanya’da “Varoufakis yalan söylüyor, gerçek mi sahte mi” tartışması başladı. Uzmanlar “Görüntü gerçek” dedi. Böhmermann ortaya çıktı ve “Evet bu görüntü montaj. Ben ve ekibim yaptık” dedi. Ama bu sefer de “Böhmermann mizah anlamında mı bunu söylüyor” tartışması patladı.   TAZ gazetesinden bir gazeteci Böhmermann için “Savaş açma sınırında ince bir ipte dans eden kışkırtıcı bir ip cambazı” diye yazdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle