GeriDünya Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

İkinci bir emre kadar ölmek yasak

FRANSA'nın Cote d'Azur sahillerindeki Lavandou kasabasının belediye başkanı, mezarı olmayanlara ölmeyi ikinci bir emre kadar yasakladı. Gil Bernardi, dün bir genelge yayınlayarak, ‘Kasaba sınırları içinde aile mezarı olmayanların ölmesi yasaklanmıştır’ duyurusunda bulundu. Bernardi, Nice İdare Mahkemesi'nin bölgede yeni bir mezarlık yapılmasını öngören projeyi Yeşiller'in başvurusu üzerine ertelediği için böyle bir karar aldıklarını açıkladı. Yeşiller, yeni mezarlığın bir taş ocağına yapılmasını istiyor. Bernardi ise bunun dini inanca aykırı olduğu görüşünde. Kasabada tartışma devam ederken 19 kişi ise gömülmeyi bekliyor.

Dolunayda saç kesince hapse girdi

ALMANYA'nın doğusunda bulunan Suhl kentinde Ilka Brückner adında bir kuaför, dolunayda müşterilerinin saçlarını kestiği için hapse girdi. Alman yasalarına göre akşam saat 21.00'den sonra dükkanların açık kalması yasak. Ancak Brückner dolunay zamanlarında dükkanını açık tutarak müşterilerinin saçlarını kesiyor. Gerekçesi ise, dolunayda saç kesmenin saçları güçlendirmesi. Dolunayda yaptığı saç kesimlerinden elde ettiği gelirin tümünü de çocuklar için açılan bir kanser kliniğine bağışlıyor.

Beyin hücresinden kas hücresi yaptılar

İTALYAN bilimadamları, bir yetişkin farenin beyninden alınan kök hücrelerden kas hücresi geliştirmeyi başardılar. Bu teknik sayesinde laboratuvarda yedek organ yetiştirmenin kolaylaşacağı, Alzheimer ve multiple sclerosis gibi hastalıklara tedavi geliştirilebileceği söyleniyor. Kök hücrelerle ilgili teknikler başarılı olursa, laboratuvarda yedek doku ya da organ geliştirilebileek. Örneğin felç olmuş hasta için beyin hücresi geliştirilip nakledilecek. Belki de böylece beyinde hasar görmüş bölge onarılıp, hastanın iyileşmesi sağlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle