GeriDünya Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Yolsuz başbakan canına kıydı

SURİYE'de yolsuzluk iddialarıyla geçen ay görevinden alınan eski Başbakan Mahmud Zubi önceki gün polisin evine icraya gelmesi üzerine, silahını şakağına dayadı ve tetiğe basarak intihar etti. Başkent Şam'ın Dumer semtindeki evinde göz hapsinde bulunan Zubi, polis eve girmeden önce havaya da iki el ateş etti. 62 yaşındaki Zubi intihar ettiği sırada evde eşi 2 oğlu ve kızı da bulunuyordu. Zubi'nin aile bireyleri üzerine kayıtlı 50 otomobil de dahil olmak üzere tüm malvarlığına el konulmuştu. Bu arada Suriye polisi, eski Ulaştırma Bakanı Müfit Abdül Kerim de yolsuzluk iddiasıyla tutuklandı.

Fischer'e Nazi diyen Fransız bakandan özür

FRANSA İçişleri Bakanı Jean-Pierre Chevenement, Nazi geçmişiyle ilgili sözlerinden ötürü Almanya'dan özür diledi. Bakan Jean-Pierre Chevenement, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, ‘Ben Almanya’nın ırka dayalı ülke temelinden vatandaşlığa dayalı ülke anlayışına gitmesi gerektiğini söylemek istemiştim' dedi. Fransız bakanın ‘Almanya nazi hastalığından kurtulamadı’ sözleri Almanya ve Fransa'da büyük tepkilere yol açmıştı. Bakan Chevenement, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in ‘Avrupa Birliği federal bir ülke olsun’ teklifini analiz ettiğini belirterek şöyle devam etti: ‘Bu Almanların milli devlete dayalı şimdiki yapısının aynısını Avrupa Birliği için istemesidir. Halen Almanlar’da Büyük Roma İmparatorluğu gibi bir özlem var. Nazizm Almanlar için bir hatadır. Ben Almanları çok seviyorum.'

İtalya'da şimdi de referandum krizi

İTALYA iki yıldır, 7 maddelik anayasa değişikliğini öngören referandumu düşük katılım oranı nedeniyle yapamıyor. Aralarında sosyal sigortalar ve siyasi partiler kanunlarının da bulunduğu 7 madde önceki günkü referandumda katılım oranının yüzde 50'nin çok altında olması nedeniyle yine geçersiz sayıldı. Muhalefet lideri Silvio Berlusconi, referandum sonuçlarının fiyasko ile sonuçlanması üzerine bunun bir güven oylaması kabul edilmesi gerektiğini savunarak Amato hükümetinin istifasını istedi. Başbakan Amato ise referandum sonuçlarıyla ilgili önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nun özel bir toplantı yapacağını ve son durum değerlendirmesi yapacaklarını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle