GeriDünya Kısa boylu erkekler daha sefih oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa boylu erkekler daha sefih oluyor

İngiltere'de yapılan geniş çaplı bir araştırmanın sonuçlarına göre, obur, alkol bağılmısı, sigara tiryakisi, kalp hastalığına eğilimli ve ‘‘patates çuvalı’’ gibi oturduğu yerde kalan erkeklerin çoğu kısa boylular arasından çıkıyor. Ayrıca kısa boylu erkeklerin çoğu kol işçisi olarak çalışıyor ve daha yoksul oluyor.

İskoçya'daki bir bölgede 17 yıllık bir zaman dilimini kapsayan araştırma boyu 1.65 cm ve altında olan erkekler arasında gerçekleştirildi. The Sunday Times'ın haberine göre bu kategoriye giren erkeklerin % 75'inin kol işçisi olarak çalıştığı belirlendi. Kısa boylu erkeklerin yarısının sigara tiryakisi olduğu, uzunların ise ancak üçte birinin sigara içtiği ortaya çıktı.

Uzun erkeklerin % 42'si aktif bir yaşam sürerken, kısaların ancak % 33'ü hareketli yaşıyor. En kısalar arasında her beş erkekten birinde koroner kalp hastalıklarına rastlanırken, bu oran en uzun boylular arasında onda bir görülüyor.

Araştırmayı yürüten Londra'daki Kraliyet Tıp Hastanesi Okulu'ndan Dr.Peter Whincup, dar gelirli kesimde kısa boylu erkek sayısının daha yüksek olmasının, çocukluk çağındaki yetersiz beslenmeden kaynaklandığını, kısa boyun toplumsal yaşamda yarattığı dezavantajın ise sigara ve alkol bağımlılığı gibi alışkanlıklara yol açtığını kaydetti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle