Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kırmızı gömlekliler yine sokakta

  A.A.
  19.02.2011 - 15:29 | Son Güncelleme:

  Tayland'da hükümet karşıtı "kırmızı gömlekliler" gözaltındaki liderlerinin serbest bırakılması talebiyle gösteri yaptı.

  Polis, başkentteki 3 noktada, gösteri yapılmasını yasaklayan özel güvenlik yasasına karşı gelen 30 bin dolayında kişinin başkentte toplandığını belirtti.

  Yüksek Mahkemenin, geçen nisan ve mayıstaki olaylı protestolarda gözaltına alınan ve terörle suçlanan 7 liderin kefaletle serbest bırakılıp bırakılmayacağına karar vermesi bekleniyor.

  Kırmızı gömlekliler, geçen yıl ordunun bastırdığı, 91 kişinin ölümüyle sonuçlanan 10 haftalık protestolarla ilgili soruşturma nedeniyle de hükümeti eleştirdi. Yakın tarihteki en kötü siyasi şiddet olarak adlandırılan can kayıplarıyla ilgili soruşturma şu ana kadar sonuçlanmadı. Ordunun desteklediği

  Başbakan Abhisit Vejjajiva'nın karşıtları, can kayıplarından askerleri sorumlu tutuyor. Kırmızı Gömlekliler, Uluslararası Ceza Mahkemesinden (UCM), kendi soruşturmasını başlatmasını istiyor. Ancak Tayland UCM'yi onaylayan ülkeler arasında yer almıyor.

  Güneydoğu Asya'nın en büyük ikinci ekonomisi Tayland'da haziran ayında genel seçim yapılacak. Uzmanlar, seçimlerin, ülkede uzun süredir devam eden krizi giderebileceğini sanmadıkları yönünde görüş bildiriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı