GeriDünya Kırım'daki Rus donanması kirayı uzatmak istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırım'daki Rus donanması kirayı uzatmak istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'ndaki Sivastopol sahilinde bulunan Rus donanmasına ait üssün kira süresini uzatmak istediklerini söyledi.

Lavrov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, üssün kira süresinin 2017'de sona ereceğini hatırlatarak, konuyla ilgili Ukrayna'ya daha spesifik önerilerde bulunacaklarını ifade etti.

Rusya'nın bu konudaki önerilerini zamanı geldiğinde Ukrayna tarafına ileteceğini söyleyen Lavrov, “Zamanı geldiğinde Ukrayna tarafına üssün kira süresinin uzatılması şartlarını değerlendirmek için önerilerde bulunacağız. Konuyla ilgili spesifik görüşmeler kira süresinin sona erme zamanı yaklaştığı için yakında başlayacak” dedi.

Lavrov, bu konudaki önerilerini zamanı geldiğinde görevde olacak Ukraynalı yetkililerle ele alacaklarını da sözlerine ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, Rus donanmasına ait üssün kira süresinin uzatılmayacağını ve Rusya'dan bu üssü boşaltma işlemlerine şimdiden başlamasını istemişti.

Analistler, Lavrov'un bu açıklamasıyla kira süresinin uzatılması konusunu Yuşçenko'nun görevinden ayrılmasından sonraki süreçte başlatmak istedikleri mesajını verdiğini belirtiyorlar.

Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov da hafta başında yaptığı açıklamada, kira süresinin uzatılmaması halinde Rus donanmasının Sivastopol'u terk edeceğini kaydetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle