GeriDünya Kırgızistan bölünebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırgızistan bölünebilir

Kırgızistan’da seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla patlak veren ‘lale devriminin’ ülkeyi bölmesinden endişe duyuluyor. Devlet Başkanı Askar Akayev, ülkenin güneyinde çıkan isyana ‘aşırı dinci teröristlerin darbe girişimi’ diye tarif ederken, muhalefet Celalabad ve Oş kentlerinden sonra ‘Halk düşmanı iktidarı devirmek için başkent Bişkek’e yürüyün’ sloganı atıyor.

Lale devrimi adıyla isyanın ilk patlak verdiği güney bölgelerinde yüzde 30 oranında Özbek azınlık yaşıyor. Oş ve Fergana bölgesinde fakirlik hat safhada. Burada kişi başına düşen aylık gelir 10 doları geçmiyor. İsyanın güneyde bu kadar süratli yayılması muhalefetin siyasi gücünden değil, halkın yoksulluğa isyanından kaynaklandığı söyleniyor. 90’lı yıların başında aynı fakirlik yüzünden Özbek ve Kırgızlar arasında kanlı bıçaklı kavga çıkmış, yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Kırgızistan’da ayaklanan muhalefet ülke güneyini kurtarılmış bölge ilan ederken, başkent Bişkek’te yeni Meclisin ilk oturumuna katılan Devlet Başkanı Askar Akayev ‘Kırgızistan’da bir darbenin, muhalefetin dediği gibi bir devrimin asla oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceğim’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle