GeriDünya Kırgız muhalif Turgunaliyev gözaltında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırgız muhalif Turgunaliyev gözaltında

Yaklaşık 3 hafta önce başlayan protesto gösterilerinin özellikle güneyde şiddetlendiği Kırgızistan'da muhalif Topçubek Turgunaliyev başkent Bişkek'te gözaltına alındı.

Azatlık radyosunun haberine göre, insan hakları savunucusu ve muhalif Turgunaliyev bu sabah, Bişkek İçişleri Dairesi görevlileri tarafından gözaltına alındı. Turgunaliyev'in gözaltına alınma sebebi açıklanmadı.
  
Haberde ayrıca, uyuşturucu madde uzmanı, büyük bir özel sağlık kuruluşunun sahibi olan ve seçimleri kazanamayan Dr. Cenişbek Nazaraliyev'in, Devlet Başkanı Askar Akayev'in istifasını isteyerek, açlık grevine başladığı bildirildi.
  
Radyonun haberinde, Kırgızistan Demokratik Hareketi'nin liderlerinden Cıpar Cekşeyev'in de dün bir süre polis tarafından gözaltına alındığı, daha sonra serbest bırakıldığı belirtildi.
  
Polisin dün iktidar karşıtı gençlik örgütünün (Kelkel) 4 üyesini de gözaltına aldığı ifade edildi.
  
Bu arada 6'ıncı seçim bölgesindeki ikinci tur seçim sonuçlarına itiraz eden gazeteci Melis Eşimkanov'un davası bugün Oktyabrskiy İlçe Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.
  
MUHALİFLER MİTİNG DÜZENLEYECEK

Duruşma başlamadan önce mahkemeye gelen Eşimkanov'un taraftarları duruşma salonuna girmek istedi, ancak daha sonra bina ve çevresinde beklemeye başladı.


Kısa süren ilk duruşmada Eşimkanov, itiraz ile ilgili delilleri mahkemeye sundu.
  
Taraftarlarının, bugün iktidarın yapacağı mitinge katılmamasını isteyen Eşimkanov, perşembe günü Bişkek'te çok sayıda muhalifin katılacağı bir miting düzenleyeceklerini açıkladı.
  
GÖSTERİLERİN GÖRÜNTÜSÜ İLK KEZ TV'DE

Öte yandan, Kırgızistan devlet televizyonu (KTR) üç haftadır süren olayları dün ilk kez yayımladı.
  
Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Abdil Segizbayev ise Oş ve Calalabad'da göstericilerin görevlerini yapmak isteyen devlet televizyonu KTR ile Kırgız Haber Ajansı (KABAR) muhabirlerini dövdüğünü, kameralar ile ellerindeki kasetleri kırdıklarını, bu yüzden olaylarla ilgili gelişmeleri daha önce halka aktarma imkanlarının olmadığını söyledi.
  
İKİ KENTİN DENETİMİ MUHALİFLERDE
  
Bu arada, milletvekili genel seçimlerinde yolsuzluk yapıldığını belirten ve Devlet Başkanı Akayev'in istifasını isteyen protestocuların gösterileri devam ediyor.
  
Muhalefet, Calalabad ve Oş'ta hükümet binaları ile iki kentteki havaalanının kontrolünü ele geçirdi, kentlere karayoluyla giriş çıkışları da kontrol altında tutuyor.
  
Oş ve Calalabad'da esnaf kepenk kapattı, üniversitelerde öğretime geçici olarak ara verildi.
  
Öte yandan, Oş'taki göstericilerin başkent Bişkek'e gelmek üzere hazırlandıkları belirtiliyor.
  
Talas eyaletinde, Calalabad'a bağlı Bazarkorgon ve Suzak ilçelerinde, Oş'a bağlı Özgön ilçesinde, hükümet binaları muhalif göstericiler tarafından işgal edildi.
  
İktidar da başkent Bişkek'te geniş katılımlı bir miting düzenlemeyi planlıyor.
  
Devlet Başkanı Akayev'in mitingde konuşma yapacağı belirtildi.
  
BM'DEN KARŞILIKLI GÖRÜŞME İÇİN ÇAĞRI
  
Kırgızistan'da yaşanan gelişmeler konusunda Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), sorunun barışçıl yollarla çözümü için görüş bildirirken, Rusya Duması dünkü oturumunda Kırgızistan'ı ele aldı.
  
BM, Kırgızistan'da yaşanan olaylardan endişe duyduğunu, sorunun karşılıklı görüşme yoluyla çözümü için gereken şartları oluşturmaya hazır olduğunu duyurdu. BM'nin açıklamasında, taraflara, insan haklarına uyulması, güç kullanılmaması, halkın hayatının tehlikeye düşürülmemesi çağrısı yapıldı.
  
BM, ülkedeki anlaşmazlığın çözümünün sadece siyasi diyalog olduğuna dikkat çekerek, bu amaçla görüşmeler için şartları oluşturmaya hazır olduğunu açıklayan AGİT'e destek verdiğini bildirdi.
  
Rusya Dumasında dün yapılan oturumda söz alan bazı milletvekilleri, “Olaylar, Rusya'nın Kırgızistan'ın içişlerine karışması gerektiğini gösterdi. Çünkü Gürcistan'da, Ukrayna'da ve Moldova'da yaşananlar şimdi de Kırgızistan'da yaşanıyor” dediler.
  
RUS MİLLETVEKİLLERİ: KIRGIZİSTAN'A MÜDAHALE EDİLSİN

Konuşmacılar, muhalefetin bu tür yasadışı eylemlerinin engellenmesi için Rusya'nın Kırgızistan'a müdahale etmesini istediler.
  
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Kırgızistan'ın güneyinde yaşanan olaylardan endişe duyulduğu ve sorunların anayasal çerçeve içinde çözülmesi gerektiği ifade edildi.
  
Açıklamada, bu tür olayların, ülkenin ekonomik ve siyasi istikrarını çıkmaza soktuğuna dikkat çekilerek, olayların büyümeden ve ülkenin demokratik temel normları tehlikeye atılmadan halledilmesi gerektiği kaydedildi.
  
Tacikistan ise Kırgızistan ile olan sınırlarında güvenlik önlemlerini arttırdı. Ukrayna'nın da bu ülkedeki büyükelçisini geri çektiği öğrenildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle