GeriDünya Kırgız muhalefeti Akayev'i devirmek için eylemde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırgız muhalefeti Akayev'i devirmek için eylemde

Kırgızistan'da, Devlet Başkanı Askar Akayev yönetimini devirmek için harekete geçen muhalefet, Devlet Başkanlığı sarayı önüne geldi.

Devlet Başkanlığı sarayı önündeki meydanda toplanan göstericilere hitap eden muhalefetin başkan adayı Kurmanbek Bakiyev, güvenlik güçlerinin başkanlık sarayına gelinceye kadar göstericilere dokunmadığını söyledi.
  
"KİMSEYE DOKUNMAYALIM"

Bakiyev, “Biz de onlara dokunmayalım. Muhalif liderler olarak bir görüşme yaptık. Kimseye dokunmayalım” diyen Bakiyev, sarayın önüne yerleşeceklerini, kimlerle görüşeceklerini kararlaştıracaklarını söyledi.
  
Bakiyev, göstericileri sakin olmaya çağırarak, aralarına olay çıkartmak üzere provokatörlerin dağıldığını belirtti ve bunlara fırsat verilmemesini istedi.
  
Nazar Aliyev tıp merkezinden hareket eden grup, Devlet Başkanlığı sarayı önüne gelerek buraya yerleşti. Grup, halen başkentin doğu kesiminde toplanarak yola çıkan ikinci grubu bekliyor.
  
Bu arada Celalabad ve Talas'dan gelen küçük bir grup da göstericilere katıldı.
  
Muhalefet, iktidarla görüşme masasına oturmak için öncelikle bazı üst düzey bürokratların görevden alınmasını, muhalefetin Celalabad, Oş ve diğer illerde seçtiği valilerin devlet başkanı tarafından resmen atanmasını istiyor.
  
Muhalefet, bu şartların kabul edilmesinden sonra görüşme masasına, seçim sonuçlarının iptali, Akayev'in istifası ve devlet başkanlığı seçimi, genel seçimlerin tekrarlanması ve geçici hükümet kurulması taleplerini ortaya koyacak.

İÇİŞLERİ BAKANI MUHALEFETİ İKNA EDEMEDİ

Muhalefetin toplantısına, muhalefete eylemlerinden vazgeçmesi çağrısında bulunan, yeni atanan İçişleri Bakanı Keneşbek Düşebayev de katıldı. Ancak bakanın çağrısı kabul edilmedi.
  
Düşebayev, göstericilere hitaben yaptığı konuşmada, halka karşı şiddete başvurmayacaklarını söyleyerek, muhalefetten sakin olmalarını istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle