GeriDünya Kirchner: Cumhurbaşkanı Gül'le mükemmel bir görüşme yaptık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kirchner: Cumhurbaşkanı Gül'le mükemmel bir görüşme yaptık

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkiye-Arjantin arasındaki ilişkileri ele aldıkları mükemmel bir görüşme yaptıklarını söyleyerek, bugün görüşme çerçevesinde imzalanan anlaşmaların da ilişkilerin geldiği iyi noktanın bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Kirchner, Cumhurbaşkanı Gül ile Çankaya Köşkündeki görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, her iki ülkenin ekonomisinde de büyük ilerlemeler olduğunu, son on yılda iki ülke ekonomilerinin diğer ülkelere örnek teşkil ettiğini belirterek, küresel ekonomik krizin iki ülkeyi diğerlerine kıyasla daha az etkilediğini ifade etti.

Konuk Cumhurbaşkanı, Türkiye ile Arjantin'in G20 üyesi olduklarını hatırlatarak kriz dönemlerinin aslında değişim ve fırsat dönemleri olduğunu, 2008'de kriz dolayısıyla sarsılan pek çok ülkenin artık güçlenmeye başladığını belirtti.

Türkiye ile Arjantin'in 2010 yılında ilişkilerinin 100. yılını kutladıklarını da anımsatan Kirchner, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmelerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun ne kadar geniş topraklara yayıldığını hatırladıklarını belirtti. Kirchner, dünyada hiçbir şeyin daimi olmadığına dikkati çekerek, şimdi küresel olarak önemli olan aktörlerin değişiklikleri göz önünde bulundurması gerektiğini kaydetti.

Günümüz dünyasında yaşanan değişimlerin eskiden olduğu gibi sadece coğrafi olmadığına değinen Kirchner, günümüzde iletişim, bilim ve teknoloji gibi çeşitli alanlarda değişimler yaşandığını belirtti.

Türkiye'ye, geniş ve önemli bir işadamı heyetiyle geldiğini anımsatan Kirchner, yarın İstanbul'da yapacakları toplantılarda, geçen seneki krizden etkilenen ikili ticari ilişkileri daha da geliştireceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinde G20 ve BM Güvenlik Konseyi üyeliklerini ele aldıklarını söyleyen Kirchner, günümüz dünyasında uluslararası hukukun egemen olmasını ve BM'nin reforme edilmesinin önemine dikkati çekti.

Kirchner, 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu varken Arjantin'in dünyanın en büyük beşinci ülkesi olduğunu, ancak 2001 yılında büyük bir kriz yaşadıklarını söyleyerek bu krizin ardından 2003'den beri 180 derece bir değişimle farklı politikalar takip ettiklerini kaydetti.

Türkiye'nin de 2000'li yılların başlarında benzer sorunlar yaşadığını ancak bu krizlerden daha güçlü çıktığını söyleyen konuk Cumhurbaşkanı, toplumların hayat standartlarını yükseltmenin liderler için önemli olduğunu belirtti.

Arjantin Cumhurbaşkanı olarak ülkesinin Türkiye de dahil olmak üzere uluslararası topluma daha iyi entegre olmasını istediğini belirten Kirchner, Türkiye ile Arjantin'in çok özel bağları olduğunu kaydetti. Konuk Cumhurbaşkanı ülkesindeki Arap asıllı vatandaşların hala "los Turcos" olarak anıldığını bu özel bağlara örnek olarak göstererek, bu nitelendirmenin dostane bir ifade olduğunu bildirdi.

Kirchner, Arjantin'de etnik, dini ya da demokratik açılardan herhangi bir ayrımcılığın söz konusu olmadığını da söyleyerek, kendilerini ayıran tek şeyin pazar günleri tartışma konusu olan futbol olduğunu anlattı.

GÜL: 100 YILI GERİDE BIRAKTIK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Arjantin’in ilişkileri daha da ileriye taşımak konusunda siyasi irade sahibi olduğunu söyledi.

Gül, Kirchner'in ziyaretinin iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yıldönümünün geride kaldığı bir dönemde gerçekleşmesinin anlamlı olduğunu ifade etti. Türkiye ile Arjantin ilişkilerinde bu ziyaretle yeni bir sayfa açıldığını dile getiren Gül, “İlişkilerde esas sayfa bundan 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu döneminde Arjantin ile karşılıklı tanıma anlaşmasıyla açılmıştı”  dedi.

Türkiye-Arjantin ilişkilerinin çok köklü ve geçmişe dayalı olduğunu belirten Gül, 1890 yılından 1913 yılına kadar o günkü Osmanlı topraklarında yaşayan 200 bine yakın kişinin Arjantin'e göç ettiğini ve Arjantin vatandaşı olarak bugün ülkelerine hizmet verdiklerini anlattı. Gül, “Arjantin'de siz bunlara 'Los Turcos' diyorsunuz, bu da ilişkilerimizde tabii ki köklü bir bağ oluyor. Her ne kadar bu gidenlerin hepsinin etnik yapısı Türk değilse de, o zaman Osmanlı toprakları üzerinde olanlara Türk deniyordu. Siz de bugün onları böyle biliyorsunuz. Bütün bunlar iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar köklü olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

Kirchner ile uzun bir baş başa görüşme gerçekleştirdiklerini ve iki ülkeyi ilgilendiren birçok konuyu ele aldıklarını bildiren Gül, heyetler arası görüşmelerin de verimli geçtiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Şu çok önemli ki iki ülkenin de siyasi iradesi ilişkileri daha da ileriye taşımaktır. Bunun başka bir örneği de Arjantin, İstanbul'da başkonsolosluk açma kararı aldı. Üst seviyede ziyaretler gerçekleşiyor, en üst seviyedeki bugünkü ziyaretin bu anlamda çok ayrı bir sembolik değeri vardır” dedi.

Türkiye ve Arjantin'in G-20 içinde yer aldığını ve G-20 ülkeleri arasında yeni ve büyüyen ekonomiler olarak dikkati çektiğini ifade eden Gül, her iki ülkenin de çok büyük potansiyeli bulunduğunu, bu potansiyeli karşılıklı işbirliğine çevirmek için büyük gayret sarf edildiğini söyledi.
       
ARJANTİNLİ İŞADAMLARINA YATIRIM DAVETİ

Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner'e Türkiye ziyaretinde kalabalık bir işadamı heyetinin eşlik ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Kirchner'in yarın İstanbul’da gerçekleştirilecek Türkiye-Arjantin İş Forumu'nda iki ülke işadamlarıyla görüşeceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün bunlar inanıyorum ki iki ülke arasındaki ilişkilerin somut, müşahhas örnekleri olarak da ortaya çıkacaktır” dedi.

Gül, şöyle devam etti:

“Karşılıklı yatırımları artırmak istiyoruz. Arjantin'de bazı büyük Türk firmalarının büyük yatırımları vardır. Umut ederim ki Arjantin firmaları da Türkiye’ye yatırım yaparlar.

Biraz önce imzalanan havacılık anlaşmasıyla Türkiye ile Arjantin arasında direkt uçak seferlerini de düşünüyoruz. En kısa zamanda bunlar da başlayınca insanlar çok daha kolay birbirlerini ziyaret edecektir.

Türkiye'nin Latin Amerika'ya açılım politikasını biliyorsunuz. 2006 yılından bu yana birçok ziyaretler gerçekleşiyor. Ayrıca yeni büyükelçilikler, daimi büyükelçilikler açmaya başladık Latin Amerika ülkelerinde. Ticaretimiz karşılıklı olarak çok artıyor. Siyasi istişarelerimiz yoğun bir şekilde artıyor. Bütün bunlar iki ülke arasındaki ilişkilerin ufkunun ne kadar geniş olduğunu göstermektedir.”

Cumhurbaşkanı Gül, Kirchner'in Türkiye ziyaretinden memnun döneceğine olan inancını ifade ederek, konuşmasını “Bu açıdan sayfanın içi de en güzel şekilde doldurulacaktır” sözleriyle tamamladı.

Ortak basın toplantısı öncesinde Türkiye ile Arjantin arasında, Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Hükümetler Arası 2011-2014 Yılları Kültür İşbirliği Anlaşması ve Türkiye ile Arjantin Arasında Hava Ulaştırması Anlaşması imzalandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle