GeriDünya Kıllarına bile dokundurtmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıllarına bile dokundurtmayacak

Kıllarına bile dokundurtmayacak
refid:3947078 ilişkili resim dosyası

Bush yönetimi, çevreci gruplardan gelen baskılar üzerine kutup ayılarını koruma listesine almaya hazırlanıyor. Bu durumda kutup ayıları küresel ısınma yüzünden nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar listesine giren ilk memeli olacak.

Beyaz Saray yönetimi, 85 Evangelist liderin çağrısına uyarak, kutup ayıları konusunu incelemeyi kabul etti. Evangelist gruplar, ABD yönetimine sera etkisi yaratan gazların yayılmasına engel olacak önlemler alması için baskı yapıyor. Evangelist İklim İnisiyatifi ve Küresel İklim Değişikliği Merkezi adlı iki grup bu konuda ülke çapında afiş kampanyası başlattı. Başta Greenpeace olmak üzere bazı kuruluşlar Aralık ayında, Bush yönetimine dava açarak, nüfusu 20-25 bin arasında olan kutup ayılarını nesli tükenmekte olan canlılar listesine alınmasını istemişlerdi. ABD hükümeti her yıl
/images/100/0x0/55eb115df018fbb8f8a8f19e
çok az sayıda canlıyı bu listeye alıyor.

REKOR DÜŞÜŞ Kuzey buzullarında sıcaklıkların yükselmesiyle, yiyecek için burada avlanmak zorunda olan kutup ayılarının yaşam alanı daralıyor. Ulusal Kar ve Buz Bilgi Merkezi, bu yaz bölgedeki buz miktarının rekor seviyeye düştüğünü açıkladı. Çalışmalar kutupların belki de yüzyılın sonunda yazları buzsuz kalacağını gösteriyor. Alaska ve Kanada'daki bazı kutup ayıları gözle fark edilir derecede zayıfladılar. Üremeleri de azaldı. Son 10 yıl içinde Kanada'nın Batı Hudson Körfezi bölgesindeki kutup ayısı nüfusu yüzde 15 düştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle