Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kilit adam Raşid Rauf

  Hürriyet Haber
  13.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’den ABD’ye giden yolcu uçaklarına yönelik saldırı planı, Pakistan’da Raşid Rauf isimli El Kaide’ye yakınlığıyla tanınan bir militanın ele geçirilmesiyle ortaya çıkarıldı. İngiltere’de radikal çevrelere sızan bir muhbirin polisi harekete geçirmesi üzerine kilit adam Raşid Rauf, Pakistan’da ele geçirildi. Rauf sorgulamasında dev eylem planının aktörlerini ele verdi.

  İNGİLTERE’nin olası 11 Eylül’ü şeklinde nitelenen, 10 yolcu uçağının havada patlatılmasıyla ilgili tüyleri ürperten planın, Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı Raşid Rauf’un izlenip, yakalanmasıyla ortaya çıktığı açıklandı.

  Olay nasıl gelişti:

  Saldırı planının odağında olduğu belirtilen Rauf, birkaç ay önce Pakistan’a gitti. Geçtiğimiz Kasım ayından beri Rauf ve ailesini adım adım izleyen İngiliz istihbaratı, İslamabad yönetimini uyardı. Bunun üzerine Pakistan istihbaratı, Rauf’u aramaya başladı.

  Afgan savaşçının evinde yakalandı:

  Araştırmalarını genişleten Pakistanlı ajanlar, sonunda Rauf’un izine Bahavalpur kentinde rastladı. Keşmir’de, Hindistan’a karşı savaşan Caişi Muhammed örgütünün üssü durumundaki kentte, eski bir Afgan cihat savaşçısının evinde gizlenen Rauf, 4 Ağustos gecesi ani bir baskınla olaysız ele geçirildi.

  4 gün sorgulandı:

  Sorguya alınan Rauf, önce direndi, ancak daha sonra konuştu ve planı detaylarıyla anlattı. Raşid Rauf, planla ilgili kişilerin isim ve adreslerini polise verdi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Rauf’un terör eylemi planının kilit ismi olduğunu ve El Kaide örgütüyle ilişkili bulunduğu hakkında belirtiler ortaya çıktığını açıkladı. Açıklamada ayrıca, planın uluslararası bağlantılarının da mevcut olduğu ve Rauf’un Afganistan’daki ilişkilerinin araştırıldığı vurgulandı. Pakistan’dan gelen bilgiler ışığında İngiliz istihbaratı ve polisi, alarma geçti.

  Kritik telefon konuşması:

  Ama İngiliz polisi, Pakistan’ın Karaçi kentinde yakalanan kritik telefon konuşmasına kadar harekete geçmedi. Karaçi’den İngiltere’yi arayan, ancak sonradan Rauf’un yakın adamlarından biri olduğu anlaşılan sözkonusu kişi, Rauf’un yakalandığını, derhal eyleme geçilmesi gerektiğini bildirdi. Pakistan’dan bu telefon konuşmasıyla ilgili bilgiyi alan İngiliz polisi, hemen harekete geçerek, 9 ve 10 Ağustos geceleri ani baskınlarla tutuklamalar yaptı ve örgütü çökertti. Eğer bu kişiler ele geçirilmeseydi, uçaklara yönelik eylemler 4 veya beş gün içinde başlayacaktı.

  Yakalanan 19 kişi arasında, Rauf’un Birmingham’da yaşayan 22 yaşındaki kardeşi Tayyib Rauf da bulunuyor. İngiliz polisinin, amcası Said Rauf’un 2002’de bıçaklanarak öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sorgulamak amacıyla, Raşid Rauf’un iadesini isteyeceği belirtiliyor.

  İngiltere’de yapılan seri operasyonlar sonucunda, gözaltına alınanların sayısı 23’e yükseldi. İngiltere İçişleri Bakanı John Reid, gözaltına alınan kişilerin çoğunun İngiliz vatandaşı Pakistan asıllı Müslümanlar olduğunu açıkladı. Bu kişilerden 19’unun isimleri açıklandı ve banka hesapları donduruldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı