Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kilis’ten Mannheim’a teşekkür ziyareti

  İHA
  04.05.2017 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Suriye ile sınırı olan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve beraberindeki heyet, Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz’u ziyaret etti.

  GÖRÜŞMEDE, Manheim Belediyesinin Kilis’deki Suriyeli kadınların meslek eğitimleri için yapacağı yardımdan dolayı teşekkür eden Başkan Hasan Kara, şunları söyledi: “Bu insanlık dramına gözlerini ve vicdanlarını kapatmadıkları ve bizim yanımızda yer aldıkları için teşekkür ediyoruz. Mannheim Belediyesinin yaptığı, Kilis’te yaşayan Suriyeli mülteciler için yeterli mi değil, küçük bir adım ama bunun arkasının geleceğine inanıyorum. Bu yapacağımız işbirliğinin Suriye üzerinde tüm insanlığa örnek olmasını ve belediyelerin belki ülke siyasetlerine yön vermesi gerektiğinin zamanı geldiğine inanıyorum. Kilis ismini birçok insan duymamış. Hem küçük, hem genç bir şehir. 1995 yılında il olmuş ve 2023 yılında 115 bin nüfusa göre planlanmış bir şehir. 2011 yılına 94 bin nüfuslu şehir bir anda 135 binin üzerinde Suriyeli misafir aldı. Şu anda Kilis’te yaşayan halkın yüzde 60’ı Suriyeli yüzde 40’ı yerli halk. Bu, dünya insanlık tarihinde çok az rastlanan bir olaydır. Bu tür olaylar olduğu zaman o şehirde asayiş olaylarının tavan yapması ve müthiş kavgaların olması lazım. Biz bu Suriyeli kardeşlerimize mülteci demiyoruz. Sığınmacı da demiyoruz. Misafir diyoruz ve her şeyimizi paylaşıyoruz. Bundan dolayı da kavga etmiyoruz. İnsanlık tarihinin en büyük kültürel mirası insan vicdanındaki iyilik duygusudur. İşte biz onu ortaya çıkardık. Bu 21. yüzyıl insanının en çok ihtiyacı olduğu, kaybettiği bu olayı yaşıyor ve yaşatıyoruz. Onun için biz Kilis’e umudun ve barışın ana şehri diyoruz.”

  Kilis’ten Mannheim’a teşekkür ziyareti

  ÖRNEĞİ GÖRÜLMEYEN MİSAFİRPERVERLİK

  Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz ise Mannheim’da 28 bin Türk vatandaşının yaşadığını, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin sürdürüleceğini söyledi. Kilis Belediyesinin Suriyeli mültecilere karşı gösterdiği yakınlık ve ortaya koyduğu başarılı çalışmalardan ötürü tebrik ettiğini belirten Dr. Kurz, bu konuda dünyanın hiçbir yerinde örneği görülmeyen bir misafirperverliğin gözler önüne serildiğini vurguladı.

  Kilis’ten Mannheim’a teşekkür ziyareti

  Almanya Federal Meclisine Avrupa’da 500 şehrin MENA (Middle East & North Africa) olarak adlandırılan bir dayanışma ve geliştirme ağı kurulmasını teklif eden ve bunun onaylandığına dikkati Başkan Kurz, bu çerçevede Mannheim şehrinin Kilis Belediyesi ile ortaklık yapmak istediklerini söyledi. Kurz, “Mannheim Belediyesi olarak Kilis’te Suriyeli Kadınlar için Meslek Eğitim Merkezi’nin kurulması ve yönetilmesinde yardımcı olacağız” dedi. Mannheim şehrinin sembolü olan tarihi Su Kulesi’nde gerçekleşen kabul programına, Kilis heyetiyle birlikte Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz, Mannheim Belediye Başkanı Dr. Ulrike Freundlieb ve çok sayıda davetli katıldı.

  Etiketler: Hasan Kara , Manheim , Peter Kurz
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı