Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kiev: İsyancılar ateşkesi bozuyor

  BBC Türkçe
  14.09.2014 - 17:26 | Son Güncelleme:

  Ukrayna'da Kiev hükümeti ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların Donetsk yakınlarında tekrar ağır silahları kullanmaya başladığını ve güçlükle sağlanan ateşkesin tehlikede olduğunu söyledi.

  Kiev: İsyancılar ateşkesi bozuyor

  Dokuz gün önce hem Kiev hem de Moskova'nın desteklediği bir ateşkes ilan edilmiş, yer yer çatışmalar yaşansa da genel olarak tarafların ateşkese uyduğu belirtilmişti.

  Kiev'den yapılan son açıklamada ise, ayrılıkçı militanların Ukrayna ordusunun mevzilerine yönelik saldırıları son günlerde yoğunlaştırdığı iddia edildi.

  Ülkenin Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Volodimir Poliovy, "Teröristlerin eylemleri Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun uygulamak istediği barış planını tehdit ediyor" dedi.

  Poroşenko, ülkenin doğusuna daha fazla özerk hak tanıyan bir plan hazırlamış ve ateşkes sırasında bu planın görüşülmesini önermişti.

  Poliovy, 5Eylül'de Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'teki görüşmelere katılan ve 12 maddelik ateşkes planını imzalayan iki ayrılıkçı lideri de 'iki yüzlülükle' suçladı.

  Ayrılıkçılar Kiev'i suçluyor
  Cuma günü ayrılıkçı militanların Ukrayna ordusunun kontrolündeki Donetsk havalimanına saldırdığı ancak Ukrayna güçlerinin saldırıyı geri püskürttüğü bilgisi gelmişti.

  Dokuz gün önce devreye giren ateşkes anlaşmasıyla birlikte en az 2 bin 700 kişinin ölümüne neden olan ve 5 aydır devam eden çatışmalara ara verilmişti.

  Kiev: İsyancılar ateşkesi bozuyor

  Ateşkes anlaşmasının şartlarından birisi olan esir takası geçtiğimiz günlerde gerçekleşmiş ve taraflar onlarca esiri karşı tarafa vermeyi kabul etmişti.

  Ayrılıkçı militanlar ise Ukrayna ordusunu ateşkesi bozmakla suçluyor.

  Associated Press haber ajansı, ayrılıkçıların Donetsk'te Ukrayna ordusunun açtığı ateşe maruz kalındığını iddia ettiklerini belirtti.

  Donetsk'te tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk şehir konseyi, mesken bölgelerin hedef alındığını savunuyor.

  Poroşenko baskı altında
  Dokuz gün önce imzalanan ateşkes anlaşması Rusya yanlısı ayrılıkçıların Mariupol liman kentine ilerleyişini durdurmuştu.

  Ancak Kiev'deki yetkililer ayrılıkçıların sistematik biçimde Donetsk havalimanını ele geçirmek için saldırılar düzenlediğini iddia ediyor.

  Kiev'in bir diğer iddiası ise Rusya'nın son ayrılıkçı saldırılarına aktif olarak katıldığı yönünde. Yüzlerce Rus askerinin ayrılıkçıların yanında çatışmalara girdiği iddia ediliyor.

  Kremlin ise bu iddiaları reddediyor.

  Öte yandan, Rusya'Nın 'insani yardım' taşıdığını söylediği 220 kamyonluk konvoyun yola çıktığı ve hedefinin Luhansk bölgesindeki sivillere destek olmak olduğu belirtildi.

  Kiev ve Batılı ülkeler Rusya'nın insani yardım adı altında ayrılıkçı militanlara silah desteği sağlamasından endişe ediyor.

  Ülkenin doğusunda ateşkese rağmen tansiyon yüksek seyretmeye devam ederken Kiev'de Cumhurbaşkanı Poroşenko'ya karşı çatlak sesler de yükselmeye başladı.

  Dışişleri Başkan yardımcısı Danilo Lubkivsky Avrupa Birliği (AB) ile imzalanması öngörülen serbest ticaret anlaşmasının Ukrayna'daki durum nedeniyle askıya alınması üzerine istifasını verdi.

  Lubkivsk Facebook hesabından paylaştığı mesajda, "Serbest ticaret anlaşmasının 2015 sonuna ötelenmesi agresif Rusya'ya, müttefiklerimize ve en önemlisi Ukrayna halkına, kısacası herkese yanlış sinyaller veriyor" dedi.

  Serbest ticaret anlaşmasıyla birlikte Ukrayna vce AB arasındaki gümrük duvarlarının indirilmesi ve Ukrayna ekonomisini canlandıracak önemli bir adımın atılması planlanıyordu.

  Kiev: İsyancılar ateşkesi bozuyor

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı