GeriDünya Kıbrıs'ta suç İngilizler'in mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs'ta suç İngilizler'in mi

Başbakan Bülent Ecevit, KKTC'nin Türkiye'nin güvenliğinin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini vurgulayarak ‘Umarım İngilizler, dünyanın Kıbrıs’ta 2 ayrı devlet bulunduğunu ve bu gerçeğin değiştirilemeyeceğini anlamasına yardımcı olurlar' dedi. The Daily Telegraph'a bir demeç veren Ecevit Kıbrıs konusunda şu görüşleri dile getirdi:

‘‘Barış harekatı ile daha önce çatışmaların eksik olmadığı Kıbrıs'ta barış tesis edildi. Daha önce demokrasi yoktu, şimdi bütün kurumları ve kurallarıyla yerleşmiş bir demokrasi iki tarafta da var. Ada'da 2 ayrı devletin bulunması barış ve istikrarı sağlıyor.'

Johnson yazısının bir yerinde ‘Bu kibar, koyu renk gözlü Türk Başbakanı'na herkesin sormamı istediği soruyu sormaya çalışıyorum ama Bülent Ecevit topu bana atmıyor' diyor ve ekliyor:

‘Biz (İngilizler) eski sömürge ustalarıydık. Yapıcı güçlerden biriydik. Taburlarımız Ada'da iki üste hazır bekliyordu. Biz Kıbrıs'ı birarada tutabilirdik ve ne yaptık ?'

Ecevit'in Kıbrıs Barış Harekatı sırasında bugünkü gibi Başbakan olduğunu hatırlatan Johnson, 25 sene önce Londra'ya gelen Ecevit'in devrin İngiliz Başbakanı Wilson ve Dışişleri Bakanı James Callaghan ile yaptığı görüşmelerde bir Türk-İngiliz ortak harekatı arayışında bulunmasına rağmen, ortak bir bildiri yayınlanmasından bile yana çıkılmadığına dikkat çekti.

Gazetecinin ‘Öyleyse bu gerçekten İngilizler'in hatası mıydı?' ve ‘Peki eğer Thatcher Başbakan olsaydı farklı mı olurdu? O, Yunan juntasının yaptıklarını yanına bırakmazdı değil mi?' şeklindeki sorularına ise Ecevit ‘bunlar varsayım' diyerek cevap vermek istemedi.

Aynı sohbette Ecevit AB-Türkiye ilişkileri konusunda ‘Başta İtalya olmak üzere diğer bazı Batı ülkeleri Kürt terörünü destekleyerek Türkiye'nin modernizasyon sürecini geriletmek ve ekonomik güçlenmesine engel olmak gibi gizli bir amaç güdüyor' cevabı veriyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle