GeriDünya Kıbrıs'ta bu defa da form krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs'ta bu defa da form krizi

Kıbrıs'ta yarın başlayacak doğrudan müzakereler öncesinde yakınlaşma sürecine darbe vuran ilginç bir kriz yaşandı. Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın dün KKTC'ye davet ettiği 12 Rum işadamı, KKTC'nin tanınması anlamına geleceği gerekçesiyle giriş formlarını el yazılarıyla doldurmayı reddederek geri döndü.

Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası'nın üyeleri olan işadamları sabah saatlerinde bir grup gazeteciyle birlikte Ledra Palas barikatına geldi. Rum işadamları, geçiş için bir Kıbrıs Lirası (Yaklaşık 2 milyon 300 bin Türk Lirası) ödemeyi ve kimlik kartlarını göstermeyi kabul etti. Geçiş formlarını da Kıbrıs Türk Ticaret Odası'ndan bir üye doldurdu. Ancak Ledra Palas barikatındaki Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, imza gerektirmeyen formları herkesin kendi el yazısıyla doldurmasını istedi. Rum kameraların önünde form doldurmaktan çekinen işadamları bu talebi protesto ederek geri döndü.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Ali Erel, krizle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında Dışişleri Bakanlığı ve Rum işadamlarını kastederek 'İki tarafın anlamsız tavırları yüzünden ziyaret gerçekleşmedi. İşbirliği planlarımız basit bir kağıt parçasına takıldı' dedi.

Kıbrıs Rum Sanayi ve Ticaret Odaları başkan ve yöneticilerinden oluşan Rum heyeti 1994'ten sonra KKTC'ye geçecek ilk işadamları grubu olacaktı. Türk ve Rum işadamlarının toplantısında olası bir çözümde ortak ekonomi politikası, iki taraf arasındaki ekonomik dengesizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler, Türk tarafına uygulanan ambargolar ve AB fonları gibi konular ele alınacaktı.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, 16 Ocak müzakerelerine hazırlık için Denktaş ve Klerides ile bir araya geldi. De Soto temaslarından önce yaptığı açıklamada, son aylarda cesaret verici gelişmeler yaşandığını anımsatarak ‘‘İyimser olmak için yeterince nedenimiz var' diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle