Dünya Kıbrıs’ta başka süreçler olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs’ta başka süreçler olacak

Kıbrıs’ta başka süreçler olacak

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün KKTC’ye hareket etmeden önce konuk Estonya Dışişleri Bakanı Sven Mikser ile düzenlediği basın toplantısında, “Artık bundan sonra başka süreçler olacak Kıbrıs’ta. Ömür boyu bu şekilde bu süreç gidemez” dedi.

Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetlerine dair bir soruya, “Rum yönetiminin tek taraflı burada adım atması doğru değildir. Çünkü Kıbrıs adası etrafındaki rezervlerde Kıbrıs Türk halkının da hakkı vardır” yanıtını verdi.

ÇARESİNE BAKMAK LAZIM      

İsviçre’nin Crans-Montana kentindeki Kıbrıs müzakereleri sürerken Rum yönetiminin böyle bir adım atmasının Rum kesiminin ve Yunanistan’ın gerçek niyetini ortaya koyduğunu belirten Çavuşoğlu şunları söyledi: “Ömür boyu bu şekilde bu süreç gidemez. Biz iktidara geldiğimiz günden bu yana çözüm için hiç tereddüt etmedik, riskler de aldık. Ama bir tarafta istemiyorsan o zaman çaresine de bakmak lazım.” Çavuşoğlu, 2004 yılında Türk tarafının Annan planını kabul ettiğini, Rumların reddettiğini hatırlatarak KKTC’ye yönelik ambargonun kalkmasını istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle