GeriDünya Kıbrıslı Rumlardan Türkiye'ye rekor ceza talebi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  300
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıslı Rumlardan Türkiye'ye rekor ceza talebi

Üç Kıbrıslı Rum, Türkiye ve KKTC aleyhine toplamda 2.1 trilyon TL'lik dava açtı.

Associated Press haber ajansı, üç Kıbrıslı Rum’un, Türkiye’nin ABD’den tedarik ettiği silahları Kıbrıs’ta insan haklarını ihlal etmek için kullandığı gerekçesiyle bir ABD mahkemesinde dava açtığını bildirdi.    

ABD vatandaşı olan Mihalis Tumazu, Nikolas Kacilaris ve Marula Tombazu adına davayı açan avukat Athan T. Çimbidis, ABD yasalarının diğer ülkelerin Amerikan silahlarını uluslararası hukuka aykırı biçimde kullanmasını yasakladığını söyledi. 

ABD’li avukat bugün yaptığı açıklamada davanın geçtiğimiz Ekim ayında Washington DC mahkemesinde açıldığını ifade ederken, Türkiye’nin 1974 yılındaki Kıbrıs operasyonunda ABD’den aldığı silahları Kıbrıslı Rumları yerlerinden etmek için kullandığını iddia etti.         

Çimbidis açtığı davada Türkiye’den 400 milyar dolar (606 milyar TL) tazminat talep ederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerini de Kıbrıslı Rumların mülklerinin satışını destekledikleri için dava edeceğini duyurdu.

1 TRİLYON DOLAR DA MANEVİ TAZMİNAT

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, mahkemeye yapılan başvuruda, Güney Kıbrıslıların "mallarına erişimlerinin ve kullanmalarının reddedilmesi nedeniyle Rumların uğradıkları manevi zarar" için de bir trilyon dolar (1.51 trilyon TL) manevi tazminat talep ediliyor.

KKTC, üç davacının ve bütün Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs'taki mallarının reklamını yapmakla da suçlanıyor.

 

Türkiye ve KKTC'den, bugüne kadar eski Rum malı satışlarından aldıkları bütün paraları vermeleri isteniyor. Bunun için Rum mallarının satışı için reklam yapılmasını yasaklayan bir mahkeme kararının da çıkartılması talep ediliyor.

 

"DAVA BÜTÜN GÖÇMENLERİ İLGİLENDİRİYOR"  

 

Çimbidis, "Bu davanın diğer davalardan farkının, ilk kez, dava sahiplerinin ötesinde bütün göçmenleri ilgilendirmesi olduğunu" savundu.

 

Başvuru sahiplerinin ABD vatandaşı olmasının şart olmadığını ifade eden Çimbidis, Kıbrıs'ta ikamet eden Rumların da aynı şeyi yapabileceklerini kaydetti.Bu nedenle Çimbidis, Washington'da açılmış davaya katılmak isteyen Kıbrıslı Rumlarla temas etmek amacıyla Güney Kıbrıs'ta bulunuyor.

 

Çimbidis, Türkiye ve KKTC aleyhine çıkacak bir mahkeme hükmü ile, Washington'da sahip oldukları taşınmazlarının mezada çıkartılması, Türk tarafının belirli bir bankada bulunan bütün yatırımlarına (Kıbrıs Rum malı satışlarından elde edilenlere karşılık olarak) el konulması emrini gündeme getirebileceğini iddia etti.

TÜRKİYE BÜTÇESİNİN 9 KATI

Toplamda 2.1 trilyon TL'ye çıkan tazminat talebi, Türkiye’nin 2010 yılı için planlanan bütçe gelirinin yaklaşık dokuz misline tekabül ediyor.

BENZERİ BİR DAVA REDDEDİLMİŞTİ

ABD mahkemelerinde geçmişte de buna benzer bir dava açılmış, ancak gerekçeleri haksız bulunarak reddedilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle