GeriDünya Kıbrıslı liderlerin yemeği sembolik nitelikte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıslı liderlerin yemeği sembolik nitelikte

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın temsilcisi Yorgos Yakovu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum lider Hristofyas arasında bu akşam yenecek yemeğin, “sosyal ve sembolik bir niteliğe sahip olduğuna inandığını” söyledi.

Yakovu Rum kesimindeki bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, iki liderin, KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Hristofyas arasındaki gibi eski bir tanışıklığının bulunmadığını ifade etti.

“Havanın ısınması için” önce sosyal alanda bir görüşme yapılmasının yararlı olacağına inandığını kaydeden Yakovu, “arada buzlar bulunduğu ve bunların kırılması gerektiği” yönündeki görüşe ise katılmadığını söyledi.

Bu akşamki görüşmenin yararlı olacağını dile getiren Yakovu, Eroğlu ve Hristofyas arasındaki yemeğin, “sosyal ve sembolik bir niteliğe sahip olduğuna inandığını” açıkladı.

Bu arada Kıbrıs Rum basını, yemekle ilgili olarak, “Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, yıllardır Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk siyasi partilerin görüşmelerine ve etkinliklerine katılmaması nedeniyle bugüne kadar Hristofyas'la tanışma fırsatı bulmadığını”, Eroğlu'nun bu akşam Hristofyas ile ilk kez görüşeceğini belirtti.

Fileleftheros gazetesi, Hristofyas'ın bu akşamki yemekte, “Eroğlu'nun tezlerine ve niyetlerine ilişkin ilk tadı alacağını” yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle