GeriDünya Kıbrıs'a NATO yolu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs'a NATO yolu

KIBRIS'ta temmuz ayına kadar çözüm hedefleyen ABD'nin Ada'da konuşlandırılması planlanan NATO gücü için şimdiden yol yaptırmaya başladığı iddia edildi.

KKTC'de yayımlanan ‘Kıbrıslı’ Gazetesi'nin haberine göre, Birleşmiş Milletler'in Kuzey ve Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarını üçten sekize çıkaracak yol ihalesini Ünsal Özbilenler adlı Kıbrıslı Türk kazandı. BM'nin ihaleye katılanları kamuoyuna bilgi vermeme konusunda uyarması, projeye esrarengiz bir hava verdi. Proje konusunda Türk ve Rum makamlar da konuşmaktan kaçınıyor.

Yaklaşık bir trilyon liraya mal olacak proje, sınır boylarındaki Türk ve Rum köylerini birbirine bağlayacak. Bu çerçevede, Magosa yakınlarındaki Beyarmudu köyünden Güney Kıbrıs'ın batı ucundaki Baf'a kadar bir hat oluşturulacak. Bu güzergahta bulunan Akıncılar-Limbu, Ercan-Geri, Alayköy-Mammari, Angolem-Kutrafas ile Baf-Yeşilırmak köyleri birbirine bağlanmış olacak.

Toplam uzunluğu 100 kilometreye varan yolun yapımına bu ay içinde başlanacak. Projenin temmuz ayında tamamlanması hedefleniyor. Kıbrıslı Gazetesi, ihaleyi kazanan şirketin bile hangi amaçla yapıldığını bilmediği esrarengiz yolun Amerikan Yönetimi tarafından finanse edildiğini öne sürdü. Gazete bu yolun NATO'nun ihtiyaçları için planlandığını kaydetti.

KKTC ile Kıbrıs Rum Kesimi'nin temmuz ayına kadar barışmasını hedefleyen ABD, Ada'da konuşlandırılması planlanan NATO için şimdiden yol yaptırmaya başladı. Proje çerçevesinde, sınırda yer alan Türk ve Rum köyleri birbirine bağlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle