GeriDünya Kıbrıs’ta Talat Tasos zirvesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs’ta Talat Tasos zirvesi

Kıbrıs’ta Talat Tasos zirvesi

Tasos Papadopulos, en büyük ortağı AKEL partisi liderinin de başkanlık seçimlerinde aday olması üzerine barışçı imaj çizmek amacıyla Talat ile 2. kez buluşmayı kabul etti.

BUGÜNE kadar KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmekten kaçınan Rum lider Tasos Papadopulos, gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde en büyük ortağı AKEL’in lideri de aday olunca koltuk derdine düştü. Barışçı imajı arayışına giren Papadopulos, Talat’ın ’Kıbrıs sorunundaki tıkanıklığı aşmak için buluşalım’ çağrısını kabul etti.

Rum lider Tasos Papadopulos KKTC Cumhurbaşkanı’nın bir yıldır sürekli yaptığı ’kahve içmek’ de dahil görüşme çağrılarını reddediyor ve muhatabının Türkiye olduğunu savunuyordu.

KOLTUĞU RİSKE GİRDİ

Papadopulos’un geri adım atmasına Rum kesiminde 2008 Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde hükümetteki en büyük koalisyon ortağı Komünist AKEL’in lideri Dimitris Hristofyas adaylığını ilan ederek desteğini çekmesi neden oldu. Rum tarafındaki kamuoyu yoklamaları Papadopulos’un ikinci tura dahi kalamama riskinin bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle Papadopulos, seçimlerde Kıbrıs’ta çözüm isteyen kesimlerin de oyuna ihtiyaç duyuyor. Papadopulos ile Talat arasındaki görüşmenin tarihi ve yeri önümüzdeki günlerde kesinleşecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle