GeriDünya Kıbrıs’ta ev diplomasisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs’ta ev diplomasisi

Kıbrıs’ta ev diplomasisi
refid:15439807 ilişkili resim dosyası

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Hristofyas, ilk kez resmen KKTC’ye geçti. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu evinde ziyaret eden Rum lideri, önceki cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın tüm davetlerini reddetmişti.

KIBRIS Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas dün akşam ilk kez resmi olarak KKTC’ye geçerek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun evine yemeğe gitti. Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın görevi döneminde gelen davetleri reddeden Hristofyas, Eroğlu’nun Lefkoşa’daki resmî ikametgahına, elinde çiçek ve eşi Elsi Hristofyas’la birlikte girdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu, konuklarını kapıda karşıladı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Aleksander Downer ve liderlerin danışmanlarının da katıldığı yemekte, somon füme, ızgarada şiş kılıç balığı ve salata yendi.Tatlı olaraksa konuklara ekmek kadayıfı ikram edildi. Hristofyas da Meral Eroğlu’na elde işleme masa örtüsü hediye etti.

İade-i ziyaret de olacak

Yemeğin ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu, “İnsanların eski dostları vardır; biz şimdi yeni dost olduk. Ben de Hristofyas’ı evinde ziyaret edeceğim” dedi. Hristofyas ise, çok dostça sohbet ettiklerini ve memnun kaldıklarını belirterek, Türkçe ‘İyi akşamlar” dileyerek evden ayrıldı.

Hristofyas, göreve geldiği 2008 Şubat ayından bu yana KKTC’ye geçmemeye özen gösteriyordu. Görevi süresince sadece bir kez, bir cenazeye katılmak üzere KKTC’ye geçen Hristofyas, sol kökenli olmaları nedeniyle birbirlerine ‘yoldaş’ diye hitap ettiği, eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın tüm davetlerini reddetmişti.

Hristofyas ’ın reddettiği davetler

Talat’ın kızının düğününe, “1974 öncesi Rum malı otelde yapılıyor” diye gitmedi.
Talat Rum kesimine dondurma yemeğe gitti, kahve davetini reddetti.
Talat’ın Girne’deki ‘Türk malı’ evine, Rum muhalefetin, ‘İşgal topraklarına gidecek’, ‘Korumalar silah taşıyamayacak’ eleştirilerine boyun eğerek gitmedi.
BM Genel Sekreteri Ban Kimun, KKTC Cumhurbaşkanlığı’na gitti diye kriz çıkardı.
Yabancı liderlerin KKTC’ye geçmesine engel oldu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle