Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kıbrıs’ta esir düştüm Yunanistan dönüş paramı bile ödemedi

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  17.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin 1974’de yaptığı Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bir gün önce adaya sevkedilen, savaşta esir düşen ve 14 ay 22 gün hapis yatan Yunan askeri Lambros Plitsis, 35 yıl gizlediği bir sırrı açıkladı.

  Plitsis, Etnos Gazetesi’ne verdiği demeçte “Savaş esiriydim. Yaklaşık 15 ay Küçükkaymaklı’da (KKTC’de) hapis yattım. Serbest bırakıldığımda Yunanistan dönüş için bilet paramı bile ödemedi” dedi.

  Asker kaçağı sayıldı

  Serbest kaldıktan sonra ülkesine döndüğünde geri kalan 3 aylık askerliğini yapmadığı için “asker kaçağı” olarak askeri mahkemeye sevkedildiğini de belirten Plitsis, mahkemede beraat ettiğini söyledi.

  “Yunanistan hiçbir zaman Kıbrıs’ta savaştığımı ve esir düştüğümü resmen kabul etmedi” diyen Plitsis, “Kıbrıslı Rumlar o dönemde bizi adada istemiyorlar, cuntacı sayıyorlardı. Kıbrıs’ta Türk müdahalesinden bizi suçlu tutuyorlardı. Oysa biz askerler sadece verilen emirleri yerine getiriyorduk” ifadesini kullandı.

  Deli numarası yapmış

  Halen Yunanistan’ın Larisa şehrinde yaşayan 3 çocuk babası Plitsis, Türk askerlerine esir düştükten sonra firar etmek için, topsuz olduğu halde futbol oynuyormuş gibi davranarak çeşitli “deli numaraları” yaptığını, bir çatal kullanıp hücresinden kaçtığını ancak tekrar yakalandığını belirtti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı