GeriDünya Kıbrıs Rum Kesimi'nde ‘Bağımsızlık Günü’ kutlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs Rum Kesimi'nde ‘Bağımsızlık Günü’ kutlaması

KIBRIS Rum Kesimi'nin bağımsızlığının 47'nci yıldönümü, Lefkoşa'nın Rum Kesimi'nde düzenlenen askeri törenlerle kutlandı.

Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) resmi geçit yaptığı törende, Rum askeri ve siyasi liderlerin yanı sıra Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis de hazır bulundu. Askeri geçit töreninde RMMO'nun elindeki tanklar, zırhlı araç ve helikopterler sergilendi. Resmi geçidi ayakta izleyen Rum lider Tasos Papadopulos, yayımladığı mesajda, “Kıbrıs sorununun çözümünün başarılması ve bugünkü çıkmazın aşılması için tek yolun 8 Temmuz anlaşması olduğunu” belirtti. Papadopulos, sorumluluğunun Türk tarafında olduğunu öne sürülen ettiği Kıbrıs sorununun kolay ve sihirli çözümleri olmadığını dile getirdi. Tasos Papadopulos, “Karşılıklı kabul edilebilir çözüme ulaşmak, ayrıca bugünkü çıkmazın aşılması için tek yol 8 Temmuz Anlaşması’nın tam olarak uygulanmasıdır. Biz, bu anlaşmaya bağlıyız” dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi, 16 Ağustos 1960'ta Türk- Rum ortaklığında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşunu, aynı tarihte Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Alayı'nın (KTBA) da adaya çıkmış olması nedeniyle 1 Ekim'de kutluyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle