Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kıbrıs pazarlığı Bond köyünde başladı

  Ömer BİLGE - Yorgo KIRBAKİ / LEFKOŞA - ATİNA
  28.06.2017 - 21:50 | Son Güncelleme:

  KIBRIS’ta garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile Avrupa Birliği yarım asırlık Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla İsviçre’nin Crans Montana bölgesinde biraraya geldi. 007 James Bond filmlerinin ünlü aktörü Roger Moore’un köyü olarak bilinen Crans Montana’da taraflar, Türkiye’nin garantörlüğü başta olmak üzere, bir dizi önemli konuda al-ver sürecine girecek.

  Garantör ülkelerin dışişleri bakanları seviyesinde katıldığı zirvenin ilk gününde, heyetler, yeni kurulacak Federal Kıbrıs’ta garantörlük ve güvenliğin nasıl olması gerektiğini ele aldı. Türkiye, Yunanistan ve İngiltere Dışişleri Bakanları, Mevlüt Çavuşoğlu, Nikos Kocyas ve Boris Johnson, ikili temaslarda da bulundu.

  BM ARA ANLAŞMA PEŞİNDE

  Kıbrıs müzakerelerini yürüten BM temsilcisi Espen Barth Eide, iyi bir başlangıç yaptıklarını ve amaçlarının Kıbrıs sorununa bütünlüklü bir çözüm bulmak olduğunu söyledi. Eide, “Eğer bu sonuca ulaşamazsak, anlaşmaya varılan noktalar konusunda bir çerçeve anlaşması yapılması da büyük bir ilerleme olacak” dedi. BM temsilcisinin bu açıklaması, konferanstan sonuç çıkmayabileceği yönünde algılandı.
  Konferansın akşam saatlerinde, Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun, mülkiyet, toprak ve yönetim konularını ele aldı. Rum yetkililer, ilk gün masada kriz çıkardıkları yönündeki haberleri ise yalanladı.

  JET SOSYETENİN MERKEZİ

  Crans Montana bölgesi, jet sosyetenin gözde mekânlarından. Uzun yıllar Crans Montana’daki evinde yaşayan Roger Moore, geçen ay 88 yaşında hayatını kaybetmişti.  

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı