GeriDünya Kıbrıs için kulis
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs için kulis

Başbakan Erdoğan Tunus’tan Kıbrıs’a izolasyonun kaldırılması için destek istedi. Erdoğan meslektaşı Muhammed El Ghannouchi ile görüşmesinde ‘Kıbrıs’ta müşterek adım atılmasından memnuniyet duyacağız’ dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Tunus’ta Kıbrıs kulisi yaptı. Erdoğan, Tunus Başbakanı Muhammed El Ghannouchi ile görüşmesinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın iyi niyet misyonu doğrultusunda hazırladığı Kıbrıs Raporu’nu anımsatarak, ‘Bu rapor çerçevesinde Kıbrıs’ta müşterek adım atılmasından memnuniyet duyacağız. Arap Ligi’ndeki liderliğinizle ciddi katkılarınızın olacağını ümit ediyoruz’ dedi. Erdoğan bu sözleriyle, Tunus’tan Kıbrıs’taki izolasyonun kaldırılması konusunda destek istedi.

Sözlerine besmele ile başlayan Ghannouchi de, Erdoğan’a Türkiye ile Tunus’un iki kardeş ülke olduğunu belirterek, ‘İkinci vatanınıza hoş geldiniz’ diye konuştu.

ORTADOĞU’DA ORTAK ADIM Erdoğan, Türkiye ve Tunus’un Ortadoğu’da barışa vereceği ortak katkıların olabileceğini söyledi. Ghannouchi de, bölgesel konularda görüş birliği içinde olduklarını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi, ‘Irak ve Filistin sorunlarını çözümünün yanı sıra Suriye ve Lübnan’a da katkımız olabilir’ dedi. Ghannouchi, bu konularda iki ülkenin ortak adımlar atabileceğini belirtti ve iki ülkenin de Ortadoğu sorunun çözümü konusunda BM kararlarının uygulanmasını istediğini bildirdi.

Siz how are you?

BAŞBAKAN Erdoğan, Tunus gezisinde; İngilizce olarak medyayla şakalaştı. Erdoğan, Medine Çarşısı’nda ise esnafla Arapça, İtalyan turistlerle de İtalyanca iletişim kurmaya çalışarak, sempatik bir hava estirdi. Erdoğan, Tunus Başbakanı Muhammed El Ghannouchi ile fotoğraf çektirirken, foto muhabirlerine dönerek Arapça ‘Cemal, Tayyip’ dedi. Kendilerine güzel poz verip vermediklerini soran Başbakan’a, muhabirler de gülerek cevap verdiler. Erdoğan’ın başbakanlığa gelişinde Tunuslu bir muhabir de ‘How are you’ diye hatır sordu. Erdoğan da, ‘Thank you, siz how are you’ diye espri yaptı.

Başbakan Medine Çarşı’sını gezerken de oldukça keyifliydi. Tunuslu esnafla ‘Selamün aleyküm’ diye selamlaşıp, Arapça sohbet eden Erdoğan, ‘Hoşgeldiniz’ diye etrafını saranlara ‘Ehlen ve sehlen’ diye karşılık verdi. Çarşıyı gezen Türk turistler de, etrafını çevirdikleri Erdoğan’a ‘sizi burada görmek ne büyük mutluluk’ dediler. Turist grubundaki İtalyanlara ‘Berlusconi?’ diyerek yakın dostunu soran Erdoğan, olumlu tepki almadı. İtalyan gruptan ‘no, no’ diye tepki sesleri yükseldi. Bunun üzerine kendisine eşlik eden kurmaylarına dönen Başbakan, ‘Olmadı yaa, Berlusconi my friend’ dedi. Bu sırada Erdoğan, Türk ve Tunuslu foto muhabiri ve kameramanlara da ‘Temem!’ diye seslenerek, fotoğraf çekimlerinin uzadığını belirtti.

Kartaca Sarayı’nda kabul

BAŞBAKAN Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali tarafından kabul edildi. Kartaca Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan görüşmeye Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Selah Korutürk de katıldı. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle