GeriDünya Kıbrıs Havayolları'nın kapanması Rum kanser hastalarını da etkiledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs Havayolları'nın kapanması Rum kanser hastalarını da etkiledi

Kıbrıs Havayolları'nın kapanması Rum kanser hastalarını da etkiledi

Kıbrıs Rum Kesimi'ne radyoaktif tıbbi malzeme taşıma izni bulunan milli havayolu şirketi Cyprus Airways (Kıbrıs Havayolları) kapanınca, kanser hastalarının tedavileri yarıda kaldı.

Rum Politis gazetesinin manşetten verdiği habere göre, Cyprus Airways Güney Kıbrıs’a kanser hastalarının ihtiyaç duyduğu ilaç ve tıbbi malzemeyi taşıma izni ve donanımı bulunan tek havayolu şirketiydi. Cyprus Airways, ekonomik kriz nedeniyle geçen hafta kapatılınca her hafta havayoluyla tıbbi malzeme alan sağlık merkezleri ve tedavi olan onlarca kanser hastası zor durumda kaldı.

LONDRA VE PARİS’TEN GELECEK
Londra ve Paris merkezli iki tedarikçi şirket, Rum kesimindeki ithalatçı firmalara, “Adaya sefer yapan ve hem donanım hem de izni bulunan tek havayolu şirketi THY. İlaç ve malzemeyi Ercan Havalimanı'na gönderelim, buradan Güney Kıbrıs’a geçsin” teklifinde bulundu. Rum ithalatçı şirketleri de hemen Rum yönetimine bilgi verdi ve izin istedi. Ancak Rum siyasiler bu teklifi kabul etmedi ve alternatif yollar bulacakları cevabını verdi.

Kıbrıs Havayollarının kapanması Rum kanser hastalarını da etkiledi

TEDAVİLER İPTAL
Bu olumsuz yanıt, en fazla radyoizotop tedavisi hazırlığı içinde olan hastaları etkiledi. Tedaviye başlama hazırlığındaki birçok hastanın randevuları iptal edildi.

Güney Kıbrıs’ta kanser hastalarının tedavisinde radyoaktif malzeme ve ilaç kullanan dört merkez bulunuyor. Lefkoşa Rum Kesimi'ndeki devlet hastanesi nükleer tıp bölümü, Kıbrıs Onkoloji Merkezi, American Medical Center ve Agios Therisos Tanı Merkezi radyoaktif malzeme temin edilinceye kadar işlemlerini yavaşlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle