GeriDünya Kıbrıs görüşmelerine narkoz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs görüşmelerine narkoz

KIBRIS sorununun kaderinin belirleneceği üçüncü tur New York görüşmeleri, Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'in ameliyatı nedeniyle haziran ayı sonuna ertelendi.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kassulides, daha önce 23 Mayıs'ta yapılması planlanan görüşmelerin kesin tarihinin yakında belirleneceğini açıkladı. Klerides'in bugünkü ameliyatından sonra 15 gün dinleneceğini ayrıca Birleşmiş Milletler'in hazırlık çalışması yapabilmesi için zamana ihtiyacı olduğunu belirten Kassulides, 'Konuyu arabulucu ülkelerle değerlendirdik. Erteleme konusunda anlayışlı davrandılar' dedi.

Kıbrıs'la ilgili taraflar, New York'ta yapılacak 3'üncü tur görüşmeleri Kıbrıs sorununa son noktayı koymak için önemli bir fırsat olarak kabul ediyorlar. Arabulucular, üçüncü turda al-ver sürecine girilmesini ve ciddi bir pazarlık süreci yaşanmasını hedefliyor. Bu çerçevede Kıbrıs sorununun kilit noktalarını oluşturan güvenlik anayasa, toprak ve mülkiyet konularının masaya gelmesi bekleniyor.

Görüşmelerle ilgili diplomasi trafiği daha önce Kuzey Kıbrıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimleri yüzünden kesilmişti. Yeniden devreye girmek için seçimin sonuçlanmasını bekleyen arabulucular, bu kez de Klerides'in ani rahatsızlığı nedeniyle planlarını ertelemek zorunda kaldılar.

DENKTAŞ: ONUN BAĞIRSAKLARI SAĞLAMDIR

Bu arada Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmek için tedavi gördüğü Evangelistria Kliniği'nden doktorlarının izniyle bir süre ayrıldı. Klerides, toplantının bitiminden sonra ameliyat hazırlığı için yeniden kliniğe götürüldü. Bitkin durumda olduğu gözlenen Klerides, kendisini iyi hissettiğini ve doktorlara güvendiğini söyledi.

Doktorları ise Klerides'in kalın barsağında belirlenen polipin iyi huylu olduğunu sandıklarını, ancak alınmaması halinde kansere dönüşebileceğini açıkladılar.

Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 40 yıllık arkadaşı Klerides'e geçmiş olsun dileğinde bulundu. Denktaş, ‘Klerides’in bağırsakları sağlamdır. Ona birşey olmaz' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle