Dünya Haberleri

DÜNYA

  Keşmir'de çatışma

  Hürriyet Haber
  02.01.2002 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Hindistan ile Pakistan arasındaki gerginlik sürerken, dün gece Keşmir`de Hint ve Pakistanlı birliklerin karşılıklı ateş açtığı bildirildi. Bugün Srinagar`da düzenlenen bombalı saldırıda ise 18 kişi yaralandı.

  Srinagar`da düzenlenen el bombalı saldırıda 11`i Hint polisi olmak üzere toplam 18 kişi yaralandı.  Polis kaynakları, ayrılıkçı Müslüman gerillalara atfedilen saldırının, Cammu-Keşmir`in yazlık başkenti Srinagar`daki yerel meclis binasının ana girişine 30 metre kala kimliği belirsiz kişilerin çok sayıda el bombası atması suretiyle düzenlendiğini belirttiler. Hastane kaynakları da, 11`i Hint polisi olmak üzere toplam 18 yaralıdan 2`sinin durumunun ağır olduğunu kaydettiler.

  HİNDİSTAN TELEFON HATLARINI KESTİ
  Hindistan hükümeti, militanların birbirleriyle iletişimlerini engellemek için Keşmir`de telefon kulübelerinden uzun mesafe görüşmelerini kesti. Adının açıklanmasını istemeyen bir telekom yetkilisi, Bharat Sanchar Nigam Ltd`nin (BSLN) sahibi olduğu 2500 telefon kulübesinden uzun mesafe görüşme yapılması olanağının kaldırıldığını söyledi. Yetkili, herhangi bir muhalif unsurun bu dönemde bu olanağı kötüye kullanamayacağını söyledi.

  BSLN`den bir başka yetkili, bireysel ve kurumsal abonelerin uzun mesafe telefon bağlantılarının kesilmesininse söz konusu olmadığını bildirdi. Güvenlik nedenleriyle Keşmir`de cep telefonu kullanılmasına izin verilmiyor. Gazeteler ve vatandaşlar, Keşmir`de internet bağlantısının da kesildiğini söylüyorlar, ancak BSLN yetkilileri bu iddiayı teknik arızaya bağlayarak reddediyorlar.


  Hindistan polisi, Keşmir`deki ateşkes hattı ve Hindistan-Pakistan sınırında dün çıkan şiddetli çatışmada, havan topu ve ağır makineli silah kullanıldığını açıkladı.  Polis, çatışmada ölen kimse bulunmadığını belirtti.

  Keşmir yüzünden gergin olan Pakistan-Hindistan ilişkileri, Hint parlamentosuna 13 Aralık`ta girişilen kanlı saldırıdan sonra iyice bozuldu. Hindistan ve Pakistan, Keşmir`den Umman Denizi`ne kadar uzanan 3 bin 310 kilometrelik ortak sınırdaki askeri birliklerini takviye etti.

  Nepal`in başkenti Katmandu`da Cuma günü yapılacak Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü (SAARC) toplantısına katılacak Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayii ile Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref`in son krize ilişkin görüşmede bulunup bulunmayacağı henüz kesinlik kazanmadı.

  Hindistan ve Pakistan, 1947 yılında İngiltere`den bağımsızlığını kazanmasından sonra ikisi Keşmir yüzünden olmak üzere üç kez savaştı.

  MUHAMLED'İN ORDUSUNDAN TEHDİT

  Hint parlamentosuna yapılan saldırıdan sorumlu tutulan örgütlerden biri olana 'Muhammed`in Ordusu' (Ceyş-i Muhammed), Hint güvenlik güçlerine 'etkili yeni saldırılar' yapacakları tehdidinde bulundu.

  Örgüt tarafından yapılan ve Keşmir gazetelerinde yayımlanan açıklamada, "Gelecek günlerde daha etkili ve karmaşık silahları Hindistan`ın askeri güçlerine karşı kulanacağız" denildi. Hindistan, 13 Aralık`ta parlamentoya yapılan ve 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan, Muhammed`in Ordusu ve Leşker-i Tayyibe örgütlerini sorumlu tutuyor.

  BİRLİKLER SINIRDA

  Hindistan Savunma Bakanı George Fernandes, Pakistan ila olan sınır bölgelerine askeri takviyenin tamamlandığını, ancak askerlerin muharebe durumunda bulunmadıklarını söyledi.

  Fernandes, Reuters`a yaptığı açıklamada, Pakistan`la sorunu diplomasi yoluyla çözmek istediklerini belirterek, ancak muhtemel askeri harekat dahil, daha sert tedbirler almadan önce daha ne kadar bekleyeceklerini söyleyemeyeceğini bildirdi.

  "Birlikler sınırda, ancak muharebe durumunda değiller`` diyen Fernandes, askerlerin sınırın gerisinde konuşlandıklarını, gerekli olması halinde birliklerin yukarı kaydırılmasının zaman alacağını söyledi.  Keşmir`de Hindistan-Pakistan askerlerini ayıran ateşkes hattının askerden arındırılmasını görüşmeyi düşünebileceğini belirten Fernandes, ancak bunu Pakistan İslamcı militanlara desteğini çektikten sonra yapabileceklerini bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı