GeriDünya Keşmir sorununun tarihçesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Keşmir sorununun tarihçesi

Kuzeyde yaşayan ve bölge nüfusunun yüzde 70'ini oluşturan Müslümanlar ile güneydeki Cammu'ya yerleşen Hintlileri yöneten mihracenin, 26 Ekim 1947'de egemenliği Hindistan'a vermesiyle taraflararasındaki sorun su yüzüne çıktı.
Hindistan'ın, bölgenin kontrolünü resmen ele geçirmesiyle birlikte taraflar, ordularını birbirlerinin üstüne gönderdi ve çıkan savaş sonucunda bölgenin yüzde 37'si Pakistan'a, yüzde 63'ü Hindistan'a bağlandı.

Aralarındaki sorunu, yapılan anlaşmaya rağmen çözemeyen taraflar arasındaki gerginlik, alevlenen çatışmalarla birlikte 1966 ve 1972 yıllarında yapılan anlaşmalara rağmen sürdü.

Hindistan'ın, Birleşmiş Milletler'in referandum yapılmasını isteyen kararını uygulamadığı Keşmir'de 1990 yılından bu yana 50 binden fazla kişi öldürüldü ve bölge halkı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Keşmir, bölgenin Pakistan kontrolü altında olmasını isteyen Müşerref'in, uluslararası kamuoyunun baskısıyla Keşmir operasyonuna son veren ve Keşmir'in Kargil bölgesinden askerleri geri çeken Başbakan Nevaz Şerif yönetimine düzenlediği darbeyle son vermesinde enbüyük etkenlerden biri oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle