Dünya Haberleri

DÜNYA

  Keşmir sorunu BM'ye teslim

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ...

  Pakistan Hükümeti, Keşmir sorunun çözmesi için yapılan uluslararası baskıların gün geçtikçe daha da arttığını belirterek BM Güvenlik Konseyi'nden yardım talebinde bulundu. Keşmir'de, 1989'dan bu yana binlerce kişi hayatını kaybetti.

  Pakistan'daki askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref, çok sayıda ülkenin Keşmir'deki katliamların bitmesi için Hindistan'a uzunca bir zamandır baskı yaptığının bilindiğini ancak son zamanlarda bu baskıların oldukça arttığını belirtti.

  Çatışmaların son bulmadığı ve bugüne kadar binlerce insanın hayatını kaybettiği Keşmir, Hindistan ve Pakistan'ın kesiştiği sınırda bulunuyor.

  Yaptığı açıklamada Müşerref, dünyanın gözünün Keşmir'de olduğunun farkında olduklarını ve kendilerine farklı ülkelerden sürekli "Keşmir sorunu bir an önce çözümleyin, Hindistan'la aranızdaki meseleyi artık bitirin" şeklinde uyarılar geldiğini söyledi.

  Sorunun çözümlenememesini büyük oranda Hindistan'a bağlayan Müşerref, Hindistan'ın, bölgeye sürekli ateş açtığını söylüyor.

  BM'DEN YARDIM İSTEDİLER

  Konunun içinden çıkamayacağını düşünen Pakistan, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne yardım talebinde bulundular.

  Pakistan Hükümeti bir açıklama yaparak, Hindistan ile arasındaki Keşmir anlaşmazlığını çözümlemenin kolay bir mesele olmadığını ve bu nedenle BM Güvenlik Konseyi'nden yardım istediklerini bildirdi.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Pakistan Dışişleri Bakanı Abdul Sattar da, sorunlu bölge Keşmir'de barış sağlanmasını istediklerini söyledi. Sattar, Pakistan Hükümeti'nin barış konusunda Hindistan'a göre daha ılımlı olduğunu vurguladı.

  Keşmir'de 1989'dan bu yana 39 bin kişinin hayatını kaybettiğini iddia eden Hindistan-Yeni Delhi yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarla diğer ülkelerin ve BM'nin Keşmir konusuna müdahalesini doğru bulmadıklarını ve istemediklerini duyurmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı