GeriDünya Kerry'den sürpriz yardım isteği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  55
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerry'den sürpriz yardım isteği

Kerry'den sürpriz yardım isteği
refid:26927435 ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı El Atiyye'yi telefonla arayarak kaçırılan İsrail subayının serbest bırakılması için devreye girmelerini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze Şeridi'nin güvenliğini kontrolünde bulunduran Hamas'ın kaçırdığı İsrailli askeri "hemen ve koşulsuz" olarak serbest bırakması için Türkiye'den acil yardım istedi. Kerry, Hamas üzerinde etkisi bulunduğunu belirttiği Türkiye ve Katar'a seslenerek, İsrailli askerin serbest bırakılması konusundaki mesajını, Hamas'a iletmeleri çağrısında bulundu. Kerry, "Kaçırılan İsrail askeri için Türkiye ve Katar devreye girmeli" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze'de iki İsrailli askerin ölümüne ve birinin kaçırılmasına neden olan saldırıyı, taraflar arasında varılan 72 saatlik ateşkesin "çirkin bir ihlali" olarak nitelendirdi.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, iki İsrailli askerin ölümüne ve diğerinin kaçırılmasına neden olan bugünkü saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor. Bu, birkaç gündür görüşmeleri yapılan ateşkesin ve ABD ile Birleşmiş Milletler'e (BM) verilen güvencenin çirkin bir ihlalidir" dedi.
Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkes, BM, ABD ve Türkiye, Mısır ve Katar'ın da aralarında bulunduğu ülkelerin ortak çabalarıyla ilan edilmişti. Ancak ateşkesin başlamasından 2 saat sonra İsrail ordusu, Refah kentinin doğusuna topçu saldırısı düzenledi. İsrail, bu saldırısıyla, ateşkes kurallarını ihlal etmiş oldu.

Kerryden sürpriz yardım isteği Başbakan'dan "'Hamas'ın kaçırdığı İsrailli subay, Savunma Bakanı'nın kuzeni'


Yorumları Göster
Yorumları Gizle