Dünya Kerry’ye Türkiye ve IŞİD petrolü sorgusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerry’ye Türkiye ve IŞİD petrolü sorgusu

Kerry’ye Türkiye ve IŞİD petrolü sorgusu

ABD’li bakanı Senato’da terlettiler.

IŞİD’in Türkiye’ye petrol kaçakçılığı yaptığı iddiaları, Amerikan Senatosu’nda düzenlenen ve Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de ifade verdiği “ABD’in IŞİD’i yenme stratejisi” başlıklı oturuma damga vurdu. İki senatör tarafından gündeme getirilen iddiaları Dışişleri Bakanı John Kerry de doğruladı ve IŞİD’in Türkiye’de kaçak petrol satması konusunda çalıştıklarını söyledi. IŞİD’in elindeki rehineler yüzünden Türkiye’nin zorluklar yaşadığını belirten Kerry, konunun detaylarını ise basına kapalı bir görüşmede paylaşabileceğini belirtti.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRECEK

IŞİD oturumunda örgütün en büyük gelir kaynaklarından olan kaçak petrol meselesini, Demokrat Parti’nin Senato Grubu başkanvekili, Illinois Senatörü Dick Durbin gündeme getirdi. Aralarında şöyle bir diyalog geçti:

Durbin: Hangi ülkeler, kaynak, ekipman ya da silah sağlayarak veya savaşmak için kendilerine kaynak oluşturmaları konusunda ticaret imkânı tanıyıp IŞİD’in amaçlarına yardım ediyor.”
Kerry: “Şu aşamada (IŞİD’in) bunun devlet destekli olduğunu düşünmüyoruz. Musul’daki bankayı ele geçirmelerindeki başarı ve petrol satışı.”
Durbin: “Petrolü hangi ülkeye satıyorlar.”
Kerry: “Petrolü ülkenin dışına nasıl çıkarıyor olabildikleri konusunu bölgedeki birçok ülkeyle görüştük. Kaçakçılıkla yapıyorlar.”
Durbin: “Hangi ülkelere kaçırılıyor.”
Kerry: “Belli ki, Suriye’nin sınırı olan ülkelere. Ya Türkiye’ye ya Lübnan’a ya da güneye.”
Durbin: “Kaçakçılığı durdurma çabamızda destek olmuyorlar mı?”
Kerry: “Evet, ama açıkçası Türkiye’nin şu anda zorlukları var. 49 rehine var. Bunu kamuoyu önünde de açıkladılar. Türkiye ile bazı görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmelerimiz devam edecek.”


Basına kapalı konuşalım

IŞİD’in petrol gelirleri konusunu yeniden gündeme getiren diğer isim ise Senatör Ed Markey oldu. Markey, şöyle dedi: “Türkiye askeri operasyona katılmak istemiyor çünkü IŞİD’in elinde Türkiye’den rehineler var. Ama Türkiye, aynı zamanda IŞİD ordusunun ele geçirdiği petrol için de bir destinasyon haline geldi. Türkiye hakkında konuşun. Bunu durdurmak için çabalarımız neler olacak?” Kerry de şu cevabı verdi: “Senatör, bu bizim de üzerinde çalıştığımız, çok çok anlamlı bir soru. Türkiye’nin hassasiyetlerini anlıyoruz. Dürüst olmak gerekirse, bu yüzden bunun hakkında çok konuşmak istemiyorum. Bu konuda basına kapalı bir konuşma yapmamız daha iyi olur.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle