GeriDünya Kerry: IŞİD’e karşı savaşta liderliği bölge yapmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kerry: IŞİD’e karşı savaşta liderliği bölge yapmalı

Kerry: IŞİD’e karşı savaşta liderliği bölge yapmalı
refid:27264667 ilişkili resim dosyası

Birleşmiş Milletler'de Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum ve Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile birlikte medya önüne çıkan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “IŞİD sadece Irak ve Suriye için değil tüm bölge için tehdit oluşturuyor. IŞİD’e karşı mücadelede liderliği bu bölge üstlenmelidir” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Masum ve Başbakanı El Abadi’nin Irak’ta yeni hükümetin kurulmasında önemli adımlar attıklarını belirten Kerry, “En önemlisi bu koalisyonun inşası için komşularıyla konuşuyorlar“ dedi.

Kerry Suriye’deki IŞİD hedefleri ve “Korasan” diye bilinen “El Kaide” üyelerine yönelik hava saldırısı düzenlediklerini belirterek şöyle konuştu:

“IŞİD'e yönelik hedeflerimize engel olacak sınırlar coğrafyasına izin vermeyeceğimizi ve karşılık verebilecekleri güvenli bir bölgede yaşamalarına izin vermeyeceğimizi söylemiştik. Yaptıkları zulümlerin hesabını soracağız. Bu teröristlerin güvenli bir sığınak bulabilecekleri hiçbir yere izin vermeyeceğiz. Bu Başkan Obama'nın arzusu. IŞİD, eğer kontrol edilmezse, sadece Irak'ın istikrarı ve bölge için değil, burası dahil, başka ülkeler için de tehdittir.”

Obama’nın baştan beri açıkça “Bu sadece Amerika'nın savaşı değil” sözünü hatırlatan Kerry şunları kaydetti:

“50'den fazla ülke IŞİD'e karşı mücadelemize katıldı. Bunlara dün gece bazı Arap ülkeleri de katıldı. Tüm girişim zaman alacak. Önümüzde zorluklar olacak. Ama terörizm ve şiddetin sivil toplum yaratmamıza engel olmayacağını açıkça belirtmeliyiz. Uluslararası toplum tarafından verilen bu destek meyvesini verecektir”

Kerry ve beraberindeki heyet, bir gazetecinin; Türkiye'nin de bu koalisyona katılıp katılmadığını sorusuna, cevap vermeden kürsüden ayrıldılar.

TÜRKİYE CEPHE HATTINDA
Daha önce New York'ta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte eşbaşkanlığını yaptığı "Küresel Terörle Mücadele Forumu"'nda konuşan Kerry, ABD öncülüğündeki söz konusu koalisyonun "önemli bir parçası" olarak tanımladığı Türkiye'nin "cephe hattında" yer alacağını belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle